​Lloji i breshkës që mendohej të ishte zhdukur para një shekulli, gjendet e gjallë

Ndryshe

​Lloji i breshkës që mendohej të ishte zhdukur para një shekulli, gjendet e gjallë

Më: 11 qershor 2022 Në ora: 23:33
Ilustrim

Një lloj breshke gjigante që mendohej se ishte zhdukur për më shumë se shekull është zbuluar e gjallë dhe mirë në një ishull tropikal.

Breshka gjigante e Galapagos në ishullin Fernandina dikur njihej vetëm nga një ekzemplar i vetëm i mbledhur gjatë një ekspedite shkencore në vitin 1906.

Kjo ndodhi derisa një breshkë gjigante femër, e quajtur Fernanda, u gjet duke bredhur në ishullin Fernandina në vitin 2019.

Shkencëtarët nga Universiteti Princeton dhe Akademia e Kalifornisë Shkenca nxori ADN-në e Fernanda-s, së bashku me atë të ekzemplarit mashkullor 116-vjeçar.

Në një punim të botuar sot në Communications Biology, studiuesit zbulojnë se të dy janë breshka Chelonoidis phantasticus dhe janë gjenetikisht të dallueshme nga të gjitha llojet e tjera të breshkës gjigante Galapagos.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat