E frikshme/ Filmohet fenomeni i rrallë natyror, ja çfarë ndodhi

Ndryshe

E frikshme/ Filmohet fenomeni i rrallë natyror, ja çfarë ndodhi

Më: 19 nëntor 2022 Në ora: 09:27
Nju Jork

Një fenomen i rrallë natyror është filmuar në Nju Jork.

Një qytetar ka arritur të filmojë bubullima në një stuhi bore, e cila njihet ndryshe si “Thundersnow”.

Thundersnow është pikërisht ajo që sugjeron emri – një stuhi me dëborë.

Por versioni dimëror i një stuhie është shumë më pak i shpeshtë se stuhitë e pranverës dhe verës me të cilat janë mësuar shumica e njerëzve.

Kjo është për shkak se krijimi i bubullimave dhe vetëtimave kërkon sasi të konsiderueshme të paqëndrueshmërisë atmosferike, gjë që kërkon ajër të ngrohtë. Kjo është e mjaftueshme në pranverë dhe verë, por jo aq shumë gjatë stuhive të borës së dimrit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat