Fermerja “tronditet” kur mëson se mbolli gabimisht bimë opiumi

Ndryshe

Fermerja “tronditet” kur mëson se mbolli gabimisht bimë opiumi

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 10:40
Foto ilustrim

Një fermere lulesh nga Tasmania, e cila mbolli një linjë të re "lulëkuqesh" ka lëshuar një paralajmërim për kopshtarët e tjerë pasi mësoi se kishte rritur gabimisht lulekuqe opiumi.

Kate Dixon, e cila drejton një fermë komerciale lulesh në Clifton Beach, tha se ajo mori një telefonatë nga autoritetet në fillim të këtij muaji pasi panë një foto të lulëkuqeve të saj rozë në Instagram, raportoi The Guardian.

“Kam marrë një email përmes faqes sime si një hetim. Dhe në shikim të parë, mendova se ishte një mashtrim phishing, sepse nuk e kisha idenë absolutisht që lulëkuqet që po rritja ishin të dyshimta ose të paligjshme dhe të kufizuara”, ka thënë Dixon për radion ABC.

Oficerët nga departamenti i burimeve natyrore dhe mjedisit morën një mostër të luleve në Universitetin e Tasmanisë për testim dhe përcaktuan se ato ishin të specieve të ndaluara "Papaver somniferum", e njohur si lulëkuqe alkaloid ose opium, dhe "Papaver bracteatum", e njohur si lulëkuqe persiane ose iraniane.

Dixon tha se ajo mori "përgjegjësinë e plotë" për mos identifikimin e luleve më herët, por tha se farat ishin gjerësisht të disponueshme.

“Thjesht isha vërtet e tronditur sepse i bleva këto fara të veçanta nga një furnizues farërash në kontinent, dhe patjetër i kam parë këto varietete të disponueshme për shitje lokale, i kam parë në kopshtet e vilave të njerëzve këtu”, ka thënë ajo.

Në një postim të mëvonshëm në faqen e saj në Instagram, Dixon tha se kishte blerë fara që përmbanin atë që ajo mendonte se ishte Poppy Pink Frills, ose Papaver paeoniflorum, dhe një lulekuqe orientale koralore, Papaver oriental.

Në një deklaratë, departamenti konfirmoi se kishte hequr 50 bimë nga prona e Dixonit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat