Djathi parmixhano bëhet nga stomaku i viçit ose qengjit, shokohen njerëzit

Ndryshe

Djathi parmixhano bëhet nga stomaku i viçit ose qengjit, shokohen njerëzit

Më: 15 janar 2023 Në ora: 08:16
Foto ilustrim

Dashamirësit e djathit parmixhanin kanë mbetur të shokuar kur kanë zbuluar se si prodhohet ky lloj djathi.

Kjo pasi së fundmi është zbuluar se parmixhani nuk prodhohet njësoj si shumica e djathrave tradicionalë nga qumështi i lopës.

Në vend të kësaj, ky lloj djathi bëhet nga stomaku i një viçi ose qengji. Për të prodhuar parmixhan, qumështi kombinohet me kripën dhe mullëzën, e cila është enzima e marrë nga stomaku i kafshëve të vogla që zakonisht theren gjatë procesit.

Ky zbulim ka tronditur adhuruesit e djathit të cilët e cilësojnë si diçka të tmerrshme.

"E tmerrshme!

Uau, nuk e kisha dëgjuar kurrë këtë!

As unë kurrë nuk e dija, kjo është e neveritshme."

Megjithatë, shpresa nuk humbet për të gjithë dashamirësit e parmixhanit pasi shumë marka tani përdorin mullëz artificiale për të prodhuar këtë lloj djathi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat