​“Toblerone” ndryshon ambalazhin, çokollata do të prodhohet edhe në Sllovaki

Ndryshe

​“Toblerone” ndryshon ambalazhin, çokollata do të prodhohet edhe në Sllovaki

Më: 6 mars 2023 Në ora: 21:51
Foto ilustrim

“Toblerone” do të heqë nga ambalazhi i saj figurën e majës së malit Matterhorn, pasi një pjesë e kompanive të prodhimit të çokollatës të zhvendosen nga Zvicra në Sllovaki, sipas BBC.

Shiriti në formë piramide, i cili pasqyron majën Alpine, do t’i nënshtrohet një rinovimi të etiketimit dhe do të përfshijë nënshkrimin e themeluesit të tij.

Kompania amerikane Mondelez tha se imazhi i malit 4,478 metra do të zëvendësohet nga një majë mali më e përgjithshme.

Që nga viti 2017 për “Zvicrën” zbatohen rregulla të rrepta.

Ata thonë se simbolet kombëtare nuk lejohen të përdoren për të promovuar produkte me bazë qumështi që nuk prodhohen ekskluzivisht në Zvicër. Për ushqimet e tjera të papërpunuara, pragu është të paktën 80%.

Në një deklaratë për BBC, Mondelez tha se një pjesë e kompanive të prodhimit po zhvendosen jashtë vendit për t’iu përgjigjur kërkesës në rritje në mbarë botën dhe për të rritur markën “Toblerone” në të ardhmen.

Ai tha se paketimi i tij i ri do të përfshijë një shkrim dhe logo të re dalluese Toblerone dhe nënshkrimin e themeluesit, Tobler’s.

Toblerone, çokollata në formë mali e bërë nga qumështi zviceran me mjaltë dhe bajame, doli për herë të parë në shitje në vitin 1908 në Bernë, kryeqytetin e Zvicrës.

Por, vetëm në vitin 1970 silueta e dhëmbëzuar e Matterhorn u shfaq në paketimin e saj, me ariun dhe shqiponjën Bernese.

Në vitin 2016, Toblerone shkaktoi polemika duke ndryshuar modelin e çokollatës për të lënë mënjanë copat e veçanta trekëndore në një përpjekje për të mbajtur kostot e ulëta.

Pas shumë kritikave, kompania u kthye në formën origjinale dy vjet më vonë.

Si në Britaninë e Madhe ashtu edhe në BE, produkteve ushqimore dhe pijeve mund t’u jepet statusi i specialitetit në bazë të vendit ku prodhohen, metodës së përbërjes ose përbërësve të tyre. Ka gjithashtu dëshmi se dhënia e këtij statusi mund të nënkuptojë çmime më të mira për prodhuesit. Ketu jane disa shembuj:

Djathë Feta

Vetëm djathrat me origjinë nga Greqia, të njomura me shëllirë dhe të kulluar pa presion, mund të quhen Feta, sipas një vendimi të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë. Kjo përkundër kundërshtimit nga Gjermania dhe Danimarka që prodhojnë një djathë të ngjashëm. Danezët po eksportojnë ende versionin e tyre me emrin Feta në tregjet jashtë BE-së.

Proshuta Iberico

Jamon Iberico është gjithashtu i mbrojtur në BE. Proshuta duhet të vijë nga derrat iberikë me këmbë të zeza që kalojnë muajt e fundit të jetës së tyre duke ngrënë lisa në një kullotë spanjolle ose portugeze me lisat e vjetër. Gjithashtu duhet të varet dhe të thahet për të paktën 36 muaj.

Por, disa kompani amerikane tani po importojnë këmbë të zeza për të bërë proshutën e tyre, e cila do të tregtohet si jamón ibérico armericano ose mish Ibericus. Atyre u lejohet sepse nuk i përmbahen ligjit të BE-së.

SHBA-ja prodhon gjithashtu shampanjën e saj pasi nuk e ratifikuan kurrë Traktatin e Versajës të vitit 1919, sipas të cilit pija u bë një markë e mbrojtur.

Çaj Darjeeling

Qeveria e Indisë ndalon çajin që nuk prodhohet në Darjeeling të etiketohet si i tillë dhe të gjithë prodhuesit duhet të lidhin një marrëveshje license me Bordin e Çajit të Indisë. Çaji nuk mund të përzihet me çajra me origjinë tjetër dhe duhet të eksportohet me certifikatën përkatëse.

Sheqer palme kamboxhiane

Pavarësisht kundërshtimit nga disa kompani belge dhe zvicerane, BE-ja e njohu zyrtarisht sheqerin e palmës Kampong Speu të Kamboxhias si një produkt të mbrojtur. Ai prodhohet nga lëngu i pemës së sheqerit të palmës dhe karakterizohet nga një aromë e pasur.

Tortë Dundee

Statusi i mbrojtur i tortës së frutave është aktualisht në shqyrtim. Përkrahësit thonë se duhet të zbukurohet gjithmonë me bajame të plota dhe duhet të përgatitet, dekorohet dhe piqet në vende brenda kodeve postare të Dundee. Por aplikimi ka çuar në kundërshtime nga furrtarët jashtë Dundee, duke përfshirë një bukëpjekës në Edinburg, i cili furnizon dyqanin 300-vjeçar të Londrës Fortnum and Mason.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat