Akullorja më e shtrenjtë në botë kushton 6500 dollarë

Ndryshe

Akullorja më e shtrenjtë në botë kushton 6500 dollarë

Më: 23 maj 2023 Në ora: 19:29
Foto ilustrim

Ëmbëlsirë e ngrirë, e quajtur në japonisht byakuya – “nata e bardhë” – aktualisht po kushton 880,000 jen (6,380 dollarë) për një shërbim, duke e bërë atë zyrtarisht akulloren më të shtrenjtë në botë, sipas Rekordeve Botërore Guinnes.

Akullorja e prodhuesit japonez Cellato është një kombinim i përbërësve luksoz nga Italia dhe Japonia.

Me burim ekskluzivisht nga Alba – shtëpia e asaj që shumë e konsiderojnë tartufin e bardhë më të mirë në Itali – vetëm ky përbërës mund të grumbullojë deri në dy milionë jen (14,500 dollarë) për kilogram, thuhet në një artikull të botuar në faqen e Guinness javën e kaluar.

Akullorja mbulohet me një gjethe ari të ngrënshme, dy lloje djathi dhe “Sakekasu”, një përbërës i ngjashëm me pastë, shkruan CNN.

Konsumatorët këshillohen që ta lënë akulloren të shkrihet në temperaturën e dhomës ose ta vendosin në mikrovalë në 500 vat për 10 deri në 20 sekonda, nëse struktura është shumë e fortë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat