​Konfirmohet se në Evropë u regjistrua temperatura rekord prej 48.8 gradë në vitin 2021

Ndryshe

​Konfirmohet se në Evropë u regjistrua temperatura rekord prej 48.8 gradë në vitin 2021

Më: 30 janar 2024 Në ora: 15:36
Foto ilustrim

Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) konfirmoi të martën se në Evropën kontinentale u regjistrua një temperaturë rekord prej 48.8 C (119.8 F) në vitin 2021.

Sipas gjetjeve të publikuara në Gazetën Ndërkombëtare të Klimatologjisë, temperatura u regjistrua në ishullin e Siçilisë të Italisë më 11 gusht 2021, tha zyrtarja për media e WMO, Clare Nullis në një konferencë për shtyp të OKB-së në Gjenevë.

Nullis deklaroi se rekordi i mëparshëm për Evropën kontinentale prej 48.0 C u mbajt nga qytetet greke të Athinës dhe Elefsinës më 10 korrik 1977 bazuar në burimet zyrtare të qeverisë.

Në një deklaratë për shtyp, raportuesi i WMO Randall Cerveny tha: "Ekstremet e paraqitura përpara WMO për gjykim janë "fotografi" të klimës sonë aktuale. Është e mundur, me të vërtetë e mundshme, që ekstreme më të mëdha të ndodhin në të gjithë Evropën në të ardhmen."

"Ky studim tregon tendencën alarmante për vazhdimin e rekordeve të temperaturave të larta që do të vendosen në rajone të veçanta të botës," tha Cerveny. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat