​Substanca më e shtrenjtë në Tokë shitet 140 milionë dollarë për gram

Ndryshe

​Substanca më e shtrenjtë në Tokë shitet 140 milionë dollarë për gram

Më: 27 mars 2024 Në ora: 22:05
Ilustrim

Cila mendoni se është substanca më e shtrenjtë në botë? Ari? Diamante? Ushqime luksoze? Gjëja më e shtrenjtë është në fakt një pluhur i quajtur fullerene endohedral me bazë azoti, i cili kushton 140 milionë dollarë për gram.

Në vitin 2015, shkencëtarët e Oksfordit nga Designer Carbon Materials zhvilluan një material të ri që mund të përdoret për të bërë orë atomike tepër të sakta, dhe ato orë mund të jenë shumë të mëdha. Gjegjësisht, orët tipike atomike kanë madhësinë e një dhome, shkruan UNILAD.

Orët atomike janë pjesë e sistemeve GPS dhe aftësia për të bërë orë në miniaturë do të përmirësonte jo vetëm këshillimin e rrugës, por edhe mundësinë e makinave pa shofer, pasi saktësia e orëve atomike të integruara mund të ndihmojë sistemet GPS të gjurmojnë vendndodhjen e një makine edhe aty ku është sinjali GPS. i dobët, për shembull përmes tuneleve, gjë që befas e bën lëvizjen në distanca të gjata shumë më të sigurt.

Materiali është një kafaz miniaturë me atome karboni, me një atom azoti brenda, dhe kompania llogarit se në të ardhmen, të gjithë telefonat tanë inteligjentë mund të përmbajnë orë mini-atomike. Zbuluar për herë të parë në vitin 1985, fullerenet endohedral formohen duke mbyllur atomet në një kafaz me 60 atome karboni.

Në këto kafaze, atomet e karbonit janë të rregulluar në mënyrë të ngjashme me majat e një topi futbolli, andaj edhe pseudonimi i tyre është "topa bucky". Këto molekula të mbyllura kanë përmirësuar shumë vetitë fizike dhe elektronike në krahasim me ato "normale". Hulumtimi i një prej materialeve më të shtrenjta në Tokë gjithashtu nuk ishte i lirë.

Në vitin 2013, Universiteti i Oksfordit me dy partnerë mori 1.5 milion funte mbështetje kërkimore për zhvillimin e metodave të prodhimit "për të rritur prodhimin e fullereneve endohedral në nivelin e gramit".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat