Me vendim të guximshëm: Zoraya (28) do të japë lamtumirën në shtëpinë e saj këtë verë

Ndryshe

Me vendim të guximshëm: Zoraya (28) do të japë lamtumirën në shtëpinë e saj këtë verë

Më: 16 prill 2024 Në ora: 23:43
Zoraya ter Beek

Në Holandë, rrëfimi personal i Zoraya ter Beek, një grua 28-vjeçare, është bërë i njohur për publikun. Zoraya, e cila jeton me partnerin dhe dy mace, ka marrë vendimin e thellë për të kërkuar vdekje me ndihmë mjekësore.

"Unë gjithmonë e dija se nuk mund të vazhdoj të jetoj nëse gjërat nuk përmirësoheshin," shprehet Zoraya, duke përcjellë dëshpërimin që ajo ka përjetuar. E luftuar me depresion, autizëm dhe çrregullim të personalitetit borderline, ajo ka përballur një mori sfidash në jetën e saj.

Ligji i vdekjes me ndihmë në Holandë, i miratuar në vitin 2001, lejon vetëvrasjen me ndihmën e një mjeku nën kushte të rrepta, përfshirë edhe për ata që vuajnë nga sëmundje të pakurueshme. Edhe pse ky ligj ka qenë subjekt i shumë debateve etike, ai është përdorur në shumë raste në të gjithë vendin; vetëm në vitin 2022, janë regjistruar 8,720 raste të vdekjes me ndihmë.

Image

Në maj të vitit 2024, një mjek do t'i administrojë Zorayës një medikament për të ndalur zemrën e saj, duke shënuar fundin e luftës së saj. Vendimi i saj sjell në dritë diskutimin e vazhdueshëm mbi kufijtë e ligjeve të eutanazisë, veçanërisht në lidhje me sëmundjet psikologjike dhe të drejtën për të vdekur me dinjitet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat