Rikthehet në jetë pas 75,000 vjetësh: Si dukej vërtet një grua Neandertalase

Ndryshe

Rikthehet në jetë pas 75,000 vjetësh: Si dukej vërtet një grua Neandertalase

Më: 2 maj 2024 Në ora: 22:40
Modeli i ri 3D: Neandertalët ishin një specie e ndarë nga ne, por të ngjashëm në shumë mënyra.

Si do të ishte të takosh një nga të afërmit më të ngushtë njerëzorë të 75,000 vjet më parë në mish e kockë?

Shkencëtarët kanë prodhuar një rindërtim të jashtëzakonshëm të asaj që do të dukej një grua neandertalase kur ishte gjallë.

Ky rindërtim bazohet në mbetjet e shtypura dhe të copëtuara të një kafke, kockat e së cilës ishin aq të buta kur u gërmuan sa kishin konsistencën e "një biskote të zhytur mirë".

Hulumtuesit fillimisht duhet të forconin fragmentet para se t'i rindërtonin.

Më pas, artistët e specializuar në paleoartë krijuan modelin 3D.

Paraqitja shfaqet në një dokumentar të ri të BBC Studios për Netflix të quajtur "Sekretet e Neandertalëve", i cili heton atë që dimë rreth kushërinjve tanë evolutivë të humbur prej kohësh, të cilët u zhdukën rreth 40,000 vjet më parë.

Skulptura i jep fytyrë këtyre njerëzve.

"Mendoj se ajo mund të na ndihmojë të lidhemi me ata që ishin", tha Dr. Emma Pomeroy, një paleoantropologe në projekt nga Universiteti i Kembrixhit.

"Është jashtëzakonisht emocionuese dhe një privilegj i madh në të vërtetë të punosh me mbetjet e çdo individit, por veçanërisht me një të veçantë si ajo", i tha ajo BBC News.

Kafka mbi të cilën bazohet modeli u gjet në Shpellën Shanidar në Kurdistanin Irakian. Është një vend ikonik ku mbetjet e të paktën 10 burrave, grave dhe fëmijëve neandertalas u zbuluan në vitet 1950.

Kur një grup britanik u ftua përsëri nga autoritetet kurde në 2015, ata shpejt gjetën një skelet të ri - i quajtur Shanidar Z - që përfshinte shumë nga pjesa e sipërme e trupit të individit, duke përfshirë shtyllën kurrizore, supet, krahët dhe duart.

Edhe kafkën kryesisht e kishin të pranishme, por e shtypur në një shtresë 2cm (0.7 inç) të trashë, ndoshta nga një gur që kishte rënë nga tavan i shpellës në një pikë të largët në të kaluarën.

"Kafka ishte e sheshtë si një pica, në thelb", tha Prof Graeme Barker i Kembrixhit, i cili drejton gërmimet e reja në Shanidar.

Image

"Është një udhëtim i jashtëzakonshëm të shkosh nga ajo në atë që shihni tani. Si arkeolog, ndonjëherë mund të bëhesh i mërzitshëm për atë që po bën. Por çdo tani e më pas je tërhequr nga fakti që je duke prekur të kaluarën. Ne harrojmë se çfarë gjëje të jashtëzakonshme është ajo."

Me lejen e departamentit lokal të lashtësive, fragmentet e kafkës u sollën në Mbretërinë e Bashkuar në blloqe sedimenti për të filluar procesin e mundimshëm të çlirimit të tyre, stabilizimit të tyre dhe më pas të rindërtimit të tyre.

Puzzle i komplikuar zgjati më shumë se një vit për t'u përfunduar nga një konservator arkeologjik.

Kafka e rindërtuar më pas u skanua sipërfaqësisht dhe një printim 3D u dha artistëve holandezë Adrie dhe Alfons Kennis, të cilët janë të njohur për aftësinë e tyre në krijimin e paraqitjeve anatomikisht besnike të njerëzve të lashtë nga kockat dhe mbetjet fosile të tyre.

Image
Shpella Shanidar ka dhënë mbetjet e të paktën 10 burrave, grave dhe fëmijëve neandertalas.

Por aq intriguese sa është skulptura, me shprehjen e saj mjaft reflektuese, është skeleti origjinal ai që mban vlerën e vërtetë.

Ekipi është i sigurt se "ajo është një ajo".

Kockat e pelvikut do të ndihmonin në përcaktimin, por ato nuk u rikuperuan me pjesën e sipërme të trupit.

Në vend të kësaj, hulumtuesit u mbështetën në disa proteina dominuese të gjetura në smaltin e dhëmbëve që lidhen me gjenetikën femërore. Statura e vogël e skeletit gjithashtu mbështet interpretimin.

Sa vjeç? Ajo ndoshta vdiq rreth moshës 45-vjeçare, sërish e treguar nga dhëmbët e saj që janë të konsumuar pothuajse deri në rrënjë.

Image

"Kur dhëmbët janë duke u konsumuar kështu, të çuarit nuk është aq efektive sa do të kishte qenë - kështu që ajo nuk është në gjendje të hajë në të njëjtën mënyrë," shpjegoi Dr. Pomeroy.

"Kemi disa tregues të tjerë të shëndetit të dobët dental - disa infeksione, disa sëmundje të mishrave të dhëmbëve gjithashtu. Deri në këtë kohë, mendoj se ajo po arrinte në fundin natyral të jetës."

Për një kohë të gjatë, shkencëtarët i konsideronin Neandertalët të ashpër dhe të pakulturuar në krahasim me specien tonë.

Por ky mendim është transformuar që nga zbulimet në Shanidar.

Shpella është e famshme për të treguar atë që duket si një lloj praktike varrimi. Trupat u vendosën me kujdes në një lugë pranë një shtyllë të lartë shkëmbi. Të gjithë të vdekurit ndanë një orientim të ngjashëm në mënyrën se si u vendosën.

Pollen nëpër një skelet bëri që disa të argumentonin se këta Neandertalë mund të ishin varrosur me lule, që sugjeron ndoshta një zgjim shpirtëror, madje edhe fe.

Por ekipi britanik mendon se është më e mundur që poleni u la nga bletët që gërmojnë më vonë, ose ndoshta nga degët me lule që u vendosën mbi trupat.

"Jo për shkak të luleve në degë, por sepse vetë degët mund të kenë parandaluar të ngjashëm si hienat që të prekin trupat", tha Prof Chris Hunt nga Universiteti John Moores i Liverpool.

"Do të ngurroja të përdorja fjalën 'varrim'; mendoj se do të përdorja fjalën 'vendosje' për të larguar idenë e një prifti dhe kishës. Por nuk ka asnjë dyshim që ata ruajtën një traditë se këtu vendosni gjyshen."

"Sekretet e Neandertalëve" arrin në platformën e transmetimit të Netflix në mbarë botën të enjten.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat