Rinia jonë është ajka dhe margaritari yne më i qmuar shtetror. - Bota Sot
Rinia jonë është ajka dhe margaritari yne më i qmuar shtetror.

Opinione

Rinia jonë është ajka dhe margaritari yne më i qmuar shtetror.

Nga: Fehmi Rama Më: 19 prill 2019 Në ora: 12:36
Fehmi Rama
Shekulli XXI doemos është  shekull i ndërmarrësisë, i rinisë inovatore, i atyre që janë profesionistë në fushën e IT - se. 
Deri me tani trajektoria e përpjekjëve, sikur ka arritë në pikën e mëparshme. Prandajë përqindja e atyre që u është ngulitur në mëndje migrimi është tejët e madhe. Thuhet që kur të akumulohet një bindje apo dëshire e madhe vepro, kësisojë migrimin në këto rrethana është e vështirë t'a ndalesh.
 
Rinia jonë dhe institucionet tona, duhet të bëjnë përpjekie maksimale që pjesë e të rinjëve tonë të jenë inovator, të kemi sa më shumë profesionist në fushën e IT-se. Me fjalë tjera të kemi një përkushtim serioz për krijimin e kushtëve në ndërmarrsi të vogël dhe të mesme, si dhe përmes start - up si mbeshtetje. Kruciale mbetet krijimi i një mjedisi tërheqës për invesitoret.
 
Nuk është zgjidhje ikja nga vendi për shtetin, sidomos e të rinjëve. Qdo vend krenohet me popullësinë e tyre se sa e ka të re. Po që se i qasemi historiografisë nga shumë vende pa përspektivë, fuqi punëtore kanë shkuar në vende të zhvilluara. Andaj me ikjen e të rinjëve nga vendi duhet të turpërohemi posaqerisht ndajë gjeneratave që vin pas nesh. 
 
Qdo progres i arritur e ka një emrues të përbashket, rinia. Shteti në vazhdimësi mbetët në duart e të rinjëve. Indoktrinimi i rinisë sonë me arsim, moral, edukat, inovacion,  dhe IT janë pothuajse interes shtetror yni. 
 
Urojë që pik referente të kemi një qasje analitike, si me qka merret rinia jonë, cilat janë synimet e tyre, si organizohet jeta e tyre, qfare kushtesh orfon shteti dhe sektori privat me fjale tjera qka i pret të rinjët tonë pas përfundimit të fakultetit.

Mund të shpresojmë të kemi shtet të zhvilluar në të ardhmen, por vetëm nëse investohet në rini. Kujtoj që deri me tani, nuk është bërë ndonjë hulumtim dhe studim për rininë, se me çfarë merret, cilat janë synimet e tyre, , si organizohet jeta e tyre, etj.

Shteti deri me tani nuk ka bërë plan strategjik dhe as investim të mirefilltë për rininë. Rinia e vendit tonë shpresoj të indoktrinohet me arsimim, moral, atdhedashuri, dhe larg monotonisë të mos bërit asgjë. Nevojitet stopim i dukurive negative që po shfaqen, përgjatë vitëve të fundit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...