Politika serbe nuk ka mëshirë as turp - Bota Sot
Politika serbe nuk ka mëshirë as turp

Opinione

Politika serbe nuk ka mëshirë as turp

Nga: Milazim Maraj Më: 17 tetor 2017 Në ora: 12:53
Milazim Maraj

Së politika serbe është e pa turp kjo mund të verifikohet për çdo ditë. Po ashtu që është e pa mëshirshme është verifikuar historikisht. Por kjo më pamëshirën e saj,  nuk kufizohet vetëm të shqiptaret dhe të tjerët jo serb. Politika serbe është e pa mëshirshme edhe ndaj  serbeve të Kosovës.

Në veçanti ndaj shkieve, të cilët edhe pse e ndërruan kombin, u asimiluan u bënë më anti shqiptare së vet serbet. U bënë kriminel ndaj origjinës së tyre, kulturës së tyre njerëzve të gjakut të tyre, përsëri nuk pranohen si serb. Kjo kategori nuk trajtohet as si qenie njerëzore. Këta janë kategori prezervativë, që përdoren  qoftë edhe vetëm për një përdorim, nëse dëmtohen nuk trajtohet humbje e madhe. Këta pastaj do të përdoren si viktima të rëndësishme për serbet.

Pra shkitë në Kosovë mbahen në rezervat Pranohen si kategori e dorës së dytë. Kjo kategori përdoret si instrument pasi që të jenë të sigurt që këta nuk kanë më mundësi kthimi në origjinën e vet. Pra Serbia keqpërdori pa mëshirshëm këtë kategori në Kosovë, historikisht në kohën e re, nga “Jogurt Revolucioni”, para lufte, në luftë edhe tani pas lufte. Zhytja në krime;plaçkitje,vrasje,masakrime,dhunime seksuale dhe përndjekje nga shtëpitë e tyre.

Tani pas lufte nuk i strehon kriminelet që vet i motivoj dhe i krijoj. Ata pretendon të i sjell përsëri në Kosovë dhe shtetet tjera jo për të jetuar të qetë, por për të i përdorur për projekte të reja. Këto projekte i publikon vet  i ashtuquajturi Drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë  ekstremisti shovinist serb Marko Gjuriq. Ftesa  e tij për zgjedhje të 22 tetorit, nuk është thjeshtë motivim, por përkujtim i  tutelës serbe mbi këta njerëz fatkeq. Gjuriq për radiotelevizionin e Serbisë ka thënë: Është shumë e rëndësishme që serbet në Kosovë të mblidhen rreth “Listës Serbe”.

Gjuriq thotë së ky është projekt shtetëror i Serbisë.  Pra Serbia më këtë projekt shtetëror ndërhynë në  Kosovë, pikërisht në zgjedhje të lira. Ai vazhdon:” politika e Oliver Ivanoviqit është politikë e partisë së tij”kjo politikë e partisë politike të serbëve në Kosovë në këtë rast e (Oliver Ivanoviqit) është jashtë projektit të Serbisë. Më këtë, këtë deklaratë kuptohet që serbet në Kosovën e pavarur janë qytetarë të varur nga Gjuriq dhe Serbia.

Kjo përzierje e Gjuriqit nuk i bënë përshtypje institucioneve tona. Nuk ka reagime për këtë përzierje flagrante dhe publike  të shtetit fqinjë në zgjedhjet  e lira të shtetit të Kosovës. Kur përzierja në zgjedhje të partive serbe në Kosovë është projekt shtetëror i Serbisë dialogu për zgjedhje të problemeve ndër fqinjësore është demagogji serbe  më prapavijë e qëllime agresioni.

Për këtë presion të Serbisë në zgjedhjet e lira të Kosovës institucionet tona duhet të reagojnë në SHBA,OSBE dhe OKB . Ky drejtor pretendon që të forcojë rrjetin e vet të spiunazhit dhe të pengoj  edhe më tutje, zhvillimin normal te shtetësisë së Kosovës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test