A do të ketë ndonjë, dalëzotë për Kosovën?! - Bota Sot
A do të ketë ndonjë, dalëzotë për Kosovën?!

Opinione

E enjte, 15 nëntor 2018

A do të ketë ndonjë, dalëzotë për Kosovën?!

Nga: Hafiz Shala Më: 23 janar 2018 Në ora: 15:53
Hafiz Shala


Përderisa sunduesit analfabet, mafioz e kriminal të Kosovës përpos angazhimeve të tyre, për rrënimin edhe ashtu të alivanosur të Kosovës, ata po e shkatërrojnë edhe atë që Kosova më shumë se tridhjetë vjetë e arriti për krijimin e nji miqësie me shtetet mike të perendimit e posaçërishtë me mikun, shpëtimtarin dhe kujdestarin tonë shekullor Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Duhet të jeshë i marrë, i çmendur dhe vërtetë kriminel, ti ofendoshë Shtetet e Bashkuara të Amerikës të cilat, po na mbajnë ne shqiptarve si i thonë : në prehër sikur nëna fëmiun që të ja ruajë shëndetin, rritjen normale dhe me perspektivë.

Ajo, përmes paralajmërimeve të shtetasve të sajë për rrezikun e terorrizmit në Kosovë ekskluzivishtë në pjesën veriore të Mitrovicës, njiherit i paralajmërojë sunduesit famëkeq të Kosovës se diçka ogurzezë po pregatitet. Por, të verbtit nëse ja bënë me sy e të shurdhtit t’i pëshpëritesh në veshë, është humbje kohe sepse, ai as nuk shefë e as nuk dëgjonë( nuk duan të shofin dhe nuk duan të dëgjojnë).

Serbia armike shekullore e shqiptarve dhe e Kosovës, gjithmonë i ka skenaret e pregatitura në shumë variante, të cilat i përdorë sipas situatave që krijohen të cilat në të shumtën e rasteve e bënë vetë regjinë. Derisa ja përplasë para hundve udhëhëqjes së Kosovës, të pa informuar, të papregatitur dhe të ndarë e të përçarë si kurrë më parë( mos ma keq i thonë në Kosovë) mu athere kur i duhet uniteti si e vetmja zgjedhje për të mbijetuar dhe egzistuar si shtet.

Fatëkeqësishtë, ndarja dhe armiqësia në mes partive politike, dhe individve është aq e dëmshme dhe e rrezikshme, sa që as ata e as populli nuk janë apo nuk po duan të jenë të vetëdijëshëm për rrezikun që po i kanoset vendit.

Serbia, sikur dhelpra në bashkpunim me Rusinë ose sipas planeve të shërbimeve sekrete Ruse, nga bunkeri po e vështrojnë çdo gjë dhe reagojnë me mënçuri edhe pse nuk “çajnë kokën” se vrasin njerëz për interesa të tyre shteterore për t’ja arritur qëllimit.

Kan vrarë ose vrasin politikanë ose burrshtetas të tyre pa e matur dorën si thotë populli, sepse shërbimi sekretë serb dhe kisha orthodokse serbe e ka vlerësue dhe aty nuk ka kundërshtim.

Sipas nji shkrimi të Lis Bukuroçes në nji artikull të para dyditësh, pos tjerave ai shkrojë dhe natyrishtë unë skam pse të po i besojë, se Serbia gjatë shekujve ka vrarë ose përzënë nga shteti 27 udhëheqes shteteror të tyre(serb) shumica të likuiduar për interesa të tyre shtetërore ose grupeve mafiozopolitike, për qëllime të caktuara.

"Na befasojë” vrasja e Oliver Ivanoviqit e pritur dhe e paralajmëruar nga vetë ai dhe nga Vuqiqi me paraqitjet e tij, publike, i cili e deshti vetëm Listen Serbe, si parti të vetmen dhe autoritare për t’a zbatuar politikën e Vuqiqit - alias Millosheviqit, në Kosovë, ku ai e instalojë në të gjitha institucionet shtetërore të Kosovës duke e bërë pjesë e koalicionit famëkeq - kriminelohajdut duke e kushtëzuar dhe duke e mbajtur pengë dhe nën kontrollë qeverisjen e vendit.

Oliver Ivanoviqi - kriminel serb i cili akuzohej për vrasjen direkte ose urdhërdhënës për vrasjen e shqiptarve afër 49 vetave pa marrë parasyshë moshën ose gjinin,e tyre, u lirua përkohësishtë nga dënimi për 9 vjetë burgim - deri në shkallën e dytë.

Oliver Ivanoviqi, siç u përshkrua edhe në shumë shkrime, gjoja ishte në" kundërshtim” me politikën e Serbisë, sepse gjoja na paska qenë kundër ndarjes së Kosovës, anipse ai vetë e ndau duke formuar forcat paramilitare të ashtuquajtura "Rojet e urës" , ku me ndihmën e KFOR-it, francezë e vuri kufirin mu në urë të Ibrit.

Këtijë veprimi paraprakishtë aso kohe natyrishtë që i ndihmuan sado pak me verpimet e tyre edhe Hashim Thaqi e Kadri Veseli, ku përmes ushtarve francez dhe shërbimit sekretë të Francës, pjesë i secilit ishte vetë Thaqi, i ndalën qytetarët shqiptar, mitrovicasit të marshojnë në pjesën veriore, ku i kishin shtëpitë, banesat dhe terë pasurinë e tyre.

Por, me kotë u tha se Thaqi e Veseli ishin garantues se veriu i Mitrovicës do të ndahet përmes urës së Ibrit. 

Hipokrizia serbe dhe vetë Oliverit, përderisa thuhet se urat bashkojnë popuj, kulturat, tregtin e sukseshme, këta e murosën ndarjen përmes kësajë ure, që do të thotë mentaliteti serb nuk ndryshonë me kohën dhe historinë.

Mbetet aty ku janë dhe ora e tyre nuk levizë për mirqënie, bashkpunim e tolerancë.

Oliveri e fliste gjuhën shqipe shumë pastër sepse u lindë dhe u rritë në Kosovë, anipse nuk ishte rastë me shumë serb e malazezë tjerë, por ky sipas shërbimeve sekrete serbe, do të ishte shumë i përshtashme për të hy në zemrat e shqiptarve si mik i tyre.

Folësit e gjuhës shqipe nga ana e serbomalazezve, gjithmonë ka qenë rrezikë permanentë për shqiptarët, sepse kemi ra në ato kurthe kur është fjala e besimit të ndërsjellë.

Përshembull, Dushan Ristiq Kryetar i Komitetit Krahinor i Lidhjes Komuniste të Kosovës i kohës së sundimit sllavo komunist, e fliste gjuhën shqip shumë mirë. Dhëndërri i tij,

Dragan Çvijiq po ashtu, Dragisha Murganiq si Kryetar i Rinisë së Kosovës e fliste gjuhën letrare, ku shpeshëherë në mbledhje ja’u tërhiqte vrejten shqiptarve se nuk e flasin gjuhën letrare. Dhe, krejtë kjo, në fundë na u kthye si bumerangë.

E kush e vrau Oliver Ivanoviqin?!

Mundë të thurim mendime e hamendje çfarë të duam, por Oliveri u vra nga Serbia për qëllime dhe intersave të saj, për nji planë ogurzi për Kosovën dhe shqiptarët e ndarë dhe të perçarë.  Të papregatitur e të hutuar posaçërishtë udheheqja në pushtetë, nën panikun e Gjykatës Speciale. 

Të cilëve asgjë tjetër, nuk ju vjenë në sy vetëm që ta shpëtojnë, lëkurën e tyre kriminale, që nuk hezituan as t’a ofendojnë edhe Amerikën përmes nji "veterani të luftës" me pelqimin dhe ndërsyrjën e HashimThaqit, Kadri Veselit( ky i fundi u terhoqë pas bisedës me Ambasadorin Amerikan për Gjykatën Speciale) dhe Ramush Haradinajt.

Dhe, demagogjia, injoranca dhe egoizmi nuk kanë të ndalur. Ata ( treshi puçistë), gjoja dolën me qortime të buta sa për të thënë diçka ndaj kriminelit Nasim Haradinaj, se duhet patur kujdesë ndaj deklarimeve, si thonë amerikanët “Bull shit”.

Shërbimet sekrete të huaja, gjithmonë mendohet për Rusinë, Serbinë, dhe Francën, pasi kanë hy nën obligimit të tyre ndaj Beogradit dhe njëritjetrit, misionin do t’a çojnë deri në fundë. E cila, së fundi është ndarja, krijimi i gjëndjes kaotike, e të pasigurisë, “ndoshta”, edhe me pëlqimin e krahut të luftës, i cili në këtë gjendje në të cilën ndodhen, të jeshë o mos të jeshë në prag të Gjykates Speciale, është i “kapur” keq.

Sepse disa prej tyre janë të vetëdijëshem, nga akuzat e ngritura për krimet e bëra ndaj shqiptarve.

Dhe kështu mundë të ju konvenojë nji bashkounim me strukturat kriminale serbe në veri sipas interesave të dyja palëve mu ashtu siç zhvillojnë marrëdhënje tregtare e trafiqet ilegale mes vetit për përfitime personale dhe klanore.

Po e cekë përsëri se nga frika dhe dyshimi nga krahu i luftës ku Presidenti e ftonë Vuqiqin që të vijë në Kosovë t’i dërgojë organet e kriminalistikes së Serbisë në Kosovë, ku me vetëdëshirën pa pëlqim të Parlamentit e desovranizojnë Kosovën, duke ju hap rrugë forcave paramilitare të cilat shetisin në veri më lirshëm se në vetë Serbinë.

Dhe, në vendë se të urdherojnë organet të rendit dhe sigurisë që ta marrin këtë punë në duar të veta dhe jo me Serbin, dhe te kërkojnë të vijnë specialistë të kriminalistikës ndërkombëtare, për hirë të dyshimit në organet e Kosovës. Le të vijnë por jo nga Serbia dhe me vendimin e Vuqiqit.

Se kështu lind pyetja : A po e ushtronë Kosova funkcionin e shtetit të pavarur dhe të mirfiltë?!

Jo! Sepse, në krye të institucioneve të shtetit të Kosovës, gjinden udhëheqës jokredibil të përfshirë në krime të llojllojshme: korrupcion, trafikime të ndryshme, dhe, së fundmi, si të veprojnë në mënyrë autoritative, kur janë të varur nga Serbia dhe të mbajtur peng.

Pra, në Kosovë në këtë gjendje dhe pas këtijë akti terroristë, çdo variantë ogurzi mundë të vijë në shprehje, që mundë ta destabilizojë, ta zbehë shtetësinë e Kosovës deri të sjellja e ndonjë Rezolute nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së e sponzoruar Rusia, që e pretë duarhapur.

Si dha a do ta mbijetojë Kosova, këtë gjëndje të brishtë politike, mbetet të shifet, por, me fyerjen e shpëtimtarit të Kosovës dhe shqiptarve, kur në mungesë të guximit të lidershipit, të paftësisë dhe autoritetit, i kërkohet Amerikës që të ndërmarrë masa në veri në vendë se udhëheqja e Kosovës,menjiherë për t’a informuar për rastin të shkojë në

Veri, sepse, Oliveri ishte qytetar i Kosovës.

Prandaj, ky ndoshta edhe mund të merret se është një lloj “dorëzimi” para Serbisë, para grupeve kriminelomafioze në Veri të Kosovës, dhe dorëzim para kriminelve në pushtet.

E kush do ta shpetojë Kosovën?! Kush do të jetë dalëzotë!

Vetë kosovarët, që i kan qenë dalazotë edhe në kohë edhe më të vështira se sa këto, qysh nga koha e rregjimit të Rankoviqi, Titos apo edhe kryekriminelit Millosheviqit……!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test