Koalicionet dhe përgjegjësia e LDK-së, pse bandat në pushtet?! - Bota Sot
Koalicionet dhe përgjegjësia e LDK-së, pse bandat në pushtet?!

Politika

Koalicionet dhe përgjegjësia e LDK-së, pse bandat në pushtet?!

Idriz Zeqiraj Nga Idriz Zeqiraj Më 22 maj 2019 Në ora: 13:35
Isa Mustafa dhe Kadri Veseli

Në rrethanat e krijuara, pas çlirimit të vendit, ndërkombëtarët, si çlirues faktik të Kosovës, imponuan edhe nismën e krijimit të institucioneve, pra, edhe të Qeverisë të Kosovës. Koalicioni PDK-LDK, edhe pse i padëshiruar për LDK-në, u bë.

Në zgjedhjet e dyta nacionale, LDK-ja zgjodhi një alternativë tjetër. Koalicionin me AAK-në e konsideroi "sakrificë". "Zgjodhëm të keqen më të vogël!" Anëtarësia e LDK-së, paksa e hutuar, shprehu pakënaqësi, ngaqë nuk kuptoi arsyen e mirëfilltë të koalicionit të ri.

E para, është së mungonte një alternativë tjetër e pranueshme. Ose AAK-ja ose minoritetet, pra, serbët. Kosovën e prisnin vendime të mëdha, të karakterit nacional, kombëtar, që nuk mund të pritej vota pozitive e pakicës serbe.

E dyta, vazhdonte përgjakja e Kosovës, nga bandat e LPK-së, të krijuara gjatë luftës dhe të konsoliduara pas luftës. Dhe, Presidenti Rugova kishte dy alternativa:

1) Të ndëshkonte me ligj bandat dhe kryebanditët, që krijuan ato.

Por, kjo në rrethanat e atëhershme, nuk mund të bëhej, sepse as prokurorët dhe as gjyqtarët nuk ishin të gatshëm ta bënin detyrën, për çka paguheshin dje dhe sot. Sepse terrori i bandave mbizotëronte kudo. Bandat vrisnin ditën për diell dhe natën në errësirë. Askush nuk dënohej. UNMIK-u, me shefin Kouchner dhe kolegët e tij, ishin pajtuar me krimin, heshtnin, duke mos bërë asgjë për zbulimin dhe ndëshkimin e kriminelëve, që, në fakt, zbatonin urdhrat e "komandantëve" të tyre kryekriminelë.

2) T´u kundërpërgjigjej me plumba "komandantëve" dhe bandave të tyre, Kosova do të përballej me luftë civile, qytetare. Dhe, ende pa u konsoliduar si shtet, rrezikohej humbja e asaj që ishte fituar, më saktë,dhuruar nga NATO-pakti.

3) Ta ndante pushtetin me bandat, për çka edhe ato përgjaknin krahun ushtarak të djeshëm, FARK-un dhe atë politik të sotëm, LDK-në.

Presidenti Rugova zgjodhi, pikërisht, alternativën e tretë, ndarjen e pushtetit, për t`i neutralizuar, të paktën, bandat e Dukagjinit, me seli në Gllogjan.

Është jo reale, falsifikim i historisë, të thuash se populli i Dukagjinit ishte armiqësuar shumë dhe Presidenti Rugova donte ta pajtonte popullin, siç shtrembëron nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, për të mos i lënduar "kryekomandët", kryebanditë të Dukagjinit.

Bandat janë grupime kriminale, të cilat veprojnë nën urdhrat e kryebanditëve, duke kërcënuar, maltretuar, terrorizuar dhe vrarë, për qëllime të grabitjes, uzurpimit të pasurive shtetërore e private, vjeljes të haraçit të dhunshëm, pasurimit vetjak e partiak, për blerjen e votave, deri në krijimin e klientelës së përhershme elektorale, siç janë partitë derivate të LPK-së-bandë, PDK-ja dhe AAk-ja. Pra, marrjen e pushtetit me dhunë. Prandaj, Luta jonë ngatërron panevojshëm, për të mos thënë, qëllimshëm, bandat me popullin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...