Këto janë masat e LDK-së ndaj Serbisë nëse vie në pushtet - Bota Sot
Këto janë masat e LDK-së ndaj Serbisë nëse vie në pushtet

Politika

Këto janë masat e LDK-së ndaj Serbisë nëse vie në pushtet

Nga: G.B Më: 8 gusht 2019 Në ora: 13:56
LDK

Dialogu me Serbinë prej kohësh është pezulluar, për shkak të vendosjes së taksës nga Kosova për Serbinë.

E kjo e fundit thotë se dialogu nuk do të vazhdojë, pa u hequr taksa.

Por, cila do të ishte zgjidhja sa i përket dialogut me Serbinë nëse LDK vjen në pushtet?

Image
Naser Rugova

Deputeti nga radhët e kësaj partie, Naser Rugova, ka thënë për gazetën “Bota sot” se LDK do ta merr qeverisjen e vendit dhe kryeministri që do të jetë nga LDK e më pas në bazë të parimeve të partisë, do të orientohet edhe dialogu në atë frymë.

“Unë e vlerësoj që LDK do të merr qeverisjen e vendit, kryeministri do të jetë nga LDK-ja, i ka parimet bazë të këshillit të LDK-së që i kemi votuar dhe tani edhe këshilli i ri thjesht do ta orientojë bazamentin e orientimeve për dialog në atë frymë”, është shprehur Rugova.

Sipas tij, LDK e respekton karakterin unitar të Republikës së Kosovës, rendin kushtetues dhe juridik dhe do të aplikojë edhe mekanizmat e reciprocitetit për Serbinë, duke ruajtur barabarësinë në tavolinë me ta.

“LDK respekton karakterin unitar të Republikës së Kosovës, rendin kushtetues dhe juridik dhe ne thjesht do të aplikojmë edhe mekanizmat e tjerë të reciprocitetit pandam Serbisë dhe LDK konsideron se Republika e Kosovës dhe Republika e Serbisë me çfarëdo lloj ndërmjetësimi të BE-së apo kushdo qoftë ai, duhet ta ruajë atë barabarësinë e uljes në tavolinë, prandaj këto janë parime bazë, ne do të ndërtojmë një konsensus politik edhe me opozitën e ardhshme, me të gjitha partitë politike parlamentare, me shoqërinë civile, me qarkun akademik, me të gjithë dhe do ta hartojmë një platformë e cila asgjë më pak apo më shumë, mbështetet në kushtetutën e Kosovës, të cilën jemi të obliguar të gjithë ta respektojmë”, ka deklaruar deputeti Rugova për gazetën “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...