Kërkohen zgjedhje të reja, kjo do të jetë partia fituese - Bota Sot
Kërkohen zgjedhje të reja, kjo do të jetë partia fituese

Politika

Kërkohen zgjedhje të reja, kjo do të jetë partia fituese

Nga: A.M. Më: 6 dhjetor 2019 Në ora: 16:03
Ilustrim

Pas ngërçit politik ku partia fituese LVV nuk po arrin për shkak të ndarjes së posteve të bëj koalicion me LDK-në, janë përmendur edhe zgjedhjet e reja në Kosovë.

Analisti politikë, Blerim Burjani, ka deklarua se edhe po të shkonte vendi në zgjedhje të reja, prapë fituese do të ishte Lëvizja Vetëvendosje.

“VV prapë do të ishte fituese ndoshta më bindëse se herën e parë, problemi kryesor po ndodhe po delegjitimohet procesi i zgjedhor 6 tetorit, u degraduar plotësisht me rinumërim gati total të votave duhet të konstatohen si zgjedhje të dështuara, rinumërimi i plotë është tregues i manipulimeve të mëdha”, ka thënë ai për “Bota sot”.

Image
Blerim Burjani

Sa i përket zgjedhjeve të 6 tetorit, Burjani ka propozuar qeveri kalimtare dhe në shtatorë të vitit të ardhshëm të mbahen zgjedhjet e reja.

“Përndryshe s’mund të  këtë rinumërimi total për shkak të një partie që nuk hynë në Kuvend, dhe për një parti që duhet të rrit rezultatin fitues, ky proces u degraduar plotësisht. Do të ishte mirë të  kemi në qeveri kalimtare  deri në vitin tjetër për të organizuar zgjedhje në shtator të vitit të ardhshëm më së largu, pra ky proces i stërzgjatur me rinomi total i bien që është jo legjitim dhe jo demokratik proces i prishur sa do që partive nuk iu konvenon  kështu të themi”, ka përfunduar Burjani për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat