Baraliu: Albin Kurti gaboi rëndë, kjo do t'i kushtoi shumë - Bota Sot
Baraliu: Albin Kurti gaboi rëndë, kjo do t'i kushtoi shumë

Politika

Baraliu: Albin Kurti gaboi rëndë, kjo do t'i kushtoi shumë

Nga: V.R Më: 13 dhjetor 2019 Në ora: 15:41
Albin Kurti

Publicisti Bleron Baraliu, konsideron se Albin Kurti, në një nga emisionet televizive në mënyrë cinike, nënshtroi moralisht partnerin e saj qeverisës LDK-në.

Dhe kjo, sipas tij, nuk është në rregull ngase pritet një bashkëpunimi qeveritar dhe se duhej të jetë më i afërt.

Postimi plotë i Baraliut:

'Presidenti' per LDK

Te dashur miq,

Ne 20 e ca minuta sa degjova Albinin te Jeta, me shastrisi cinizmi, nencmimi, patronalizimi, dhe nenshtrimi moral e kondesendik qe ai i bente 'partnerit te ardhshem'!😢. Kjo nuk eshte kurrsesi ne rregull, dhe kerkon demshperblim!

Megjithese eshte e vertete se rralle kush ka thumbuar e nenvleresuar LDK seriozisht sikur vet une, kjo ndryshon ne raport me Albinin, i cili ka pergjegjesi morale dhe juridike qe te ruaj formen dhe frymen e respektit te nsersjelle ne negociata.

Une, perveq se jam qytetar dhe opinionist i lire dhe kam shkalle maksimale te lirise se fjales, pikesepari nuk do negocioja fare me LDK, ose do ofroja oferten / ofertat ne vijen qe kam permend me pare: LDK, do to dhuroj dy ministri dhe premtoj bashkpunim te ndersjelle sipas programit te konsoliduar, me duhen votat tua! Por kjo nuk mund te kaloj per Albinin, i cili ka trumpetuar nje koalicion te kpromisit dhe barazise, madje duke ia uruar! fitoren Ises nje dite pas zgjedhjeve!

Prandaj, ne demshperblim te keqperdorimit publik qe ia ka bere Ises dhe nje pjese te madhe te LDKse, edhe pse mund të argumentohet se ishte keqperdorim i merituar ne rrethana tjera, Albini duhet tani t'ia dhuroj LDKse propozimin e Presidentit pas nje viti, dhe ta mbyll marreveshjen kete vikend. Ne teunderten, ai ose duhet te propozoje qeverine ne kuvend pa parashikim/pa koalicion, dhe shpresoj qe logjika dhe miresia e deputeteve nje nda nje dhe ne mazhorance te tejkaloke ato te tij, dhe ti shmanging zgjedhjet e reja.

Duhet shtuar se kjo 'dhurate' duhet te vij me kushte, te tilla qe nuk kushtezojne nje perkushtim syverber apriori, por me kornize te pajtimit te dyfishte mbi kandidatin ku LDK ruan te drejten e propozimit dhe tejkalimin e vetos permes variaconeve (psh sikur ne jury selection me veto/antiveto dhe vote mbi voten).

P.s.ne nje rast, duke qene ne disponim negativ dhe ne element papergjegjesie, une kam pas patronalizuar nje klient enorm. Ne kunderpergjigje, sapo kam mberri ne shtepi k filluar rishkrimin e draftit me koncesione maksimale, ani pse ne takim ishim pajtuar me dicka shume me te favorshme, dhe nuk kisha asnje nevoje per koncesione tjera. Mes tjerash e pata ulur cmimin per 45%, ani pse ishim pajtuar jave me pare ne kete pike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat