Qeveria përballë vendimit të kushtetueses për pagesën e 11 milionë eurove për rrymën në veri

Politika

Qeveria përballë vendimit të kushtetueses për pagesën e 11 milionë eurove për rrymën në veri

Arife Morina Nga Arife Morina Më 29 janar 2022 Në ora: 08:24
Qeveria e Kosoves

Me 28 dhjetor të vitit të kaluar, Gjykata Kushtetuese e ka shqyrtuar kërkesën e parashtruar nga deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Blerta Deliu-Kodra dhe 12 deputetë të tjerë të Kuvendit të Kosovës, në të cilën u kërkua që të bëhet vlerësimi i kushtetutshmërisë së Rekomandimeve të Kuvendit të 6 majit 2021, për rastin e pagesës së 11 milionë eurove për shpenzimet e rrymës në veri.

Me këtë vendim ishte obliguar Qeveria që brenda afatit prej 6 muajsh të sigurojë të gjithë procesin e futjes në sistemin e faturimit, sipas rregullave dhe ligjeve në fuqi, në bashkëpunim me palët përgjegjëse, për faturimin e konsumatorëve në katër komunat përkatëse me energji elektrike.

“(Ii) të “obligohet Qeveria e Kosovës, që brenda afatit gjashtë (6) mujor të sigurojë të gjithë procesin e futjes në sistemin e faturimit sipas rregullave dhe ligjeve në fuqi në bashkëpunim me palët përgjegjëse për faturimin e konsumatorëve në katër komunat e Republikës së Kosovës (Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan) me energji elektrike”, thuhet më tej.

Kuvendi i Kosovës me 6 majit 2021, kishte autorizuar KOSTT-in që të mbulonte ‘devijimet e energjisë elektrike’ në katër komuna të Republikës së Kosovës, duke shfrytëzuar të hyrat nga buxheti vetanak, mjete këto të cilat do të kompensoheshin “nga dividenda apo ndonjë mekanizëm tjetër i mundshëm”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat