Kosova rrezikon të humbë tokë nga Demarkacioni i kufirit me Serbinë - Bota Sot
Kosova rrezikon të humbë tokë nga Demarkacioni i kufirit me Serbinë

Politika

E mërkurë, 24 tetor 2018

Kosova rrezikon të humbë tokë nga Demarkacioni i kufirit me Serbinë

Arben Sylejmani Nga Arben Sylejmani Më 7 shkurt 2018 Në ora: 19:43
Foto ilustrim "Bota sot"

Deputetët dhe njohës të çështjeve politike, thonë se demarkimi i kufirit me Serbinë, ashtu siç po kërkon Komisioni Evropian, është një proces që duhet të bëhet patjetër, por sipas tyre Kosova duhet të jetë shumë e kujdesshme, ngase mund të përsëritet skenari i problemit të Demarkacionit me Malin e Zi.

Shteti i Kosovës duhet të marrë seriozisht gjashtë kriteret e përcaktuar në tekstin e Strategjisë për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, nga ana e Komisionit Evropian në mënyrë që ajo të mund të anëtarësohet se bashku me Serbinë, Malin e Zi dhe shtete e tjera të rajonit.

Por, ajo duhet të jetë shumë e kujdesshme sa i përket përmbushjes së njërit nga gjashtë kriteret që është ai për demarkimin e kufirit me Serbinë.

Kjo për faktin se Serbia ka dokumentacionin origjinal të të gjithë dokumenteve që përcaktojnë kufijtë administrativë në mes të dyja vendeve. Po ashtu, Kosova ka një vijë të gjatë të kufirit me Serbinë.

Deputetët dhe njohës të çështjeve politike, thonë se Kosovë nuk duhet të bëj të njëjtin gabim gjatë shënjimit të kufirit, siç e bëri më Malin e Zi, që mori si parim të vetëm kriterin kadastral.

Zyrtarët qeveritar thonë se ata do të vazhdojnë bisedimet me Serbinë për t’i përmbushur kushtet që kërkohen në strategjinë e Komisionit Evropian për integrimin e Kosovës në BE, por nuk komentojnë asgjë lidhur me demarkimin e kufirit me shtetin serb.

“Dialogu është alternativa e vetme për arritjen e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë dhe Kosova ka treguar konsturktivitet dhe gatishmërinë për dialogun. Megjithëkëtë, dialogu duhet të jetë i strukturuar dhe i afatizuar në kohë dhe duhet të përmbyllet me njohjen reciproke ndërmjet dy shteteve”, thuhet në përgjigjet me shkrim të Qeverisë për “Bota sot”.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Enjten në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test