A kanë Qeveria dhe Kuvendi legjitimitet? - Bota Sot
A kanë Qeveria dhe Kuvendi legjitimitet?

Politika

E mërkurë, 21 nëntor 2018

A kanë Qeveria dhe Kuvendi legjitimitet?

Diana Bunjaku Nga Diana Bunjaku Më 18 maj 2018 Në ora: 18:21
Kuvendi i Kosoves

Mungesat e shumta dhe të shpeshta të deputeteve nëpër seancat plenare të Kuvendit, siç duket po ia humbin legjitimitetin Kuvendit dhe Qeverisë. Ky të paktën është vlerësimi i partive opozitare në vend.

Duke folur rreth kësaj çështjeje, analisti Fadil Lepaja, ka thënë për “ Bota sot” se Kuvendi nuk e humbë legjitimitetin për të njëjtat arsye sikurse qeveria. Ai ka thënë se Qeveria, formalisht, bazuar në ligj, ka mundësi që e papenguar të funksionojë sepse opozita nuk ka mundësi, numrat ti "rrëzojë".

“Qeveria ka përkrahjen e koalicionit dhe kryeministri nuk e sheh të nevojshme të jap dorëheqje por mendon se ka legjitimitetin e plotë për të vazhduar kështu. Në anën tjetër, kemi nga kjo qeveri dhe parlament votimin e marrëveshjeve dhe ligjeve që kanë pritur me shumë vite për të u votuar, pra një aktivitet të shtuar me ligjet, dhe së fundmi kemi edhe ligjin për kryeqytetin. Pra, shikuar nga ana ligjore, gjanat janë në rregull, e opozita nëse donë të kontestoj legjitimitetin e kuvendit dhe qeverisë, si dhe të sjellë deri te zgjedhjet e reja, duhet të organizohet më mirë, të krijoj një platformë dhe të mbledhë numrin e nevojshëm të votave për të shkuar në zgjedhje të reja, pasi që mendojnë se parlamenti dhe qeveria nuk kanë më legjitimitet”, ka thënë analisti politik Lepaja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test