Tre objektivat që i realizoi Serbia përmes agjeturave të saj - Bota Sot
Tre objektivat që i realizoi Serbia përmes agjeturave të saj

Politika

E premte, 16 nëntor 2018

Tre objektivat që i realizoi Serbia përmes agjeturave të saj

Nga: H.O Më: 13 korrik 2018 Në ora: 09:57
Fadil Kajtazi

Kështu eksperti i sigurisë, Fadil Kajtazi, thotë se problemi i themelimit të Ushtrisë së Kosovës nuk do të duhej të ishte çështje e vullnetit serb.

“Fatkeqësisht, që nga viti 2000 Serbia përmes agjenturës së saj në Kosovë ja arriti t'i realizojë tre objektiva, të cilat kanë ndikim në rrugën e integrimeve euro-atlantike të Kosovës. Ato janë: 1. E mbajti të ngrirë konfliktin me Kosovën, 2. E sabotoj funksionimin e sistemit, politik, të drejtësisë..., dhe 3. krijoj atmosferën në marrëdhëniet ndërkombëtare për "Kosovën shtet jofunksional". Këto objektiva ajo ia arriti t’i realizoj falë injorancës së klasës politike, e cila me injorancën e vet, Serbisë i krijoi hapësirë të mjaftueshme që në radhë të parë rruga e integrimit të Kosovës në BE dhe institucionet tjera euro-atlantike të kalojnë nëpër Beograd, në radhë të dytë hapësirë të mjaftueshme për të pasur ndikim në jetën tonë shoqërore duke përfshirë edhe çështjet si kjo e formimit të ushtrisë”, vlerëson Kajtazi.

Ai thotë më tutje se veprimi i Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili nuk pranoj që emërtimi i ushtrisë së Kosovës të jetë me emrin Republikë tregon sa injorante është klasa politike në Kosovë.

“Se sa është injorante kjo klasë politike në raport me shumë gjëra që ndodhin në Kosovën tonë të shumë vuajtur mund ta ilustrojmë me faktin banal, primitiv rural të Presidentit Thaçi i cili nuk pranoi që pjesë e emërtimit të Ushtrisë së Kosovës të jetë emri kushtetues "republikë". Serbia nga Kosova mund të largohet vetëm nga udhëheqja e një klase politike të përgjegjshme, e cila ngushton veprimtarinë e Serbisë në sabotimin e sistemit tonë politik, ku çështja se a pranon Serbia që ne të formojmë ushtri apo jo nuk do të ishte temë”, thotë eksperti i sigurisë, Fadil Kajtazi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test