“Skenari millosheviqian i ndarjes së Kosovës” - Bota Sot
“Skenari millosheviqian i ndarjes së Kosovës”

Politika

“Skenari millosheviqian i ndarjes së Kosovës”

Drilon Rrahmani Nga Drilon Rrahmani Më 25 gusht 2018 Në ora: 21:05
Aleksandër Vuçiq dhe Hashim Thaçi

Profesori ndërkombëtar, Enver Bytyçi e ka komentuar për “Bota sot” deklaratën e këshilltarit për siguri kombëtare në Shtëpinë e Bardh në SHBA, John Bolton, i cili tha se Amerika nuk e përjashton korrigjimin e kufijve mes Kosovës e Serbisë.

Bytyçi thotë se Beogradi e aktivizoi skenarin milosheviçian të ndarjes së Kosovës pasi loboi në shumë vende, përfshirë SHBA-të, dhe përgatiti njëfarë terreni.

Image
Enver Bytyçi

“Është shumë e qartë se Beogradi e aktivizoi skenarin milosheviçian të ndarjes së Kosovës pasi loboi në shumë vende, përfshirë SHBA-të, dhe përgatiti njëfarë terreni. John Bolton ishte gjah I lehtë për qeverinë e Beogradit, sepse ai ka qenë skeptic e deri diku kundër ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë”, tha Bytyçi.

Ai e quan fatkeqësi që Bolton është rikthyer si një nga personazhet në të rëndësishëm të Shtëpisë së Bardhë, ndërsa mendon se fatkeqësi më e madhe është Hashim Thaçi.

“Fatkeqësisht për ne ky njeri është rikthyer si një nga personazhet në të rëndësishëm të Shtëpisë së Bardhë. Por fatkeqësia e shqiptarëve nuk është as Bolton, as Vuçiq, askush tjetër, përveçse presidentit të vendit, Hashim Thaçi. Nëse Beogradi nuk do të kishte partner e lobues të palodhur për ndarjen e Kosovës vetë presidentin e vendit, as Bolton nuk do ta kishte bërë deklaratën e tij në Kiev sot, pavarësisht qëndrimeve të tij të dikurshme”, ka shtuar Bytyçi për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...