Zbulohet guri me mbishkrime që i japin të drejtë Biblës - Bota Sot
Zbulohet guri me mbishkrime që i japin të drejtë Biblës

Religjion

Zbulohet guri me mbishkrime që i japin të drejtë Biblës

Më: 4 maj 2019 Në ora: 23:18
Guri përmend mbretin Balak, që përmendet në librin e aktërt të Biblës hebraike

Përveçse një burim shpirtëror, librat e shenjtë fetare, si bibla, shihen edhe nga shkencëtarët si burime historike.

Por se sa të vërteta janë ngjarjet dhe personat e e përshkruara në to, ka qenë gjithnjë çështje debati midis shkencëtarëve.

Kohët e fundit është gjetur një tabletë, një gur i gdhendur në shekullin e 9-të para erës sonë, në gjuhën maobite.

Guri përmend mbretin Balak, që përmendet në librin e aktërt të Biblës hebraike. Sipas gurit, vërtetohet që ai ka qenë vërtet monark në atë kohë, dhe jo thjesht përrallë mitologjike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...