Hoxhë Enis Rama tregon a beson në teorinë e Darvinit - Bota Sot
Hoxhë Enis Rama tregon a beson në teorinë e Darvinit

Religjion

Hoxhë Enis Rama tregon a beson në teorinë e Darvinit

Më: 4 qershor 2019 Në ora: 21:16
Hoxhë Enis Rama

Hoxha nga Mitrovica, Enis Rama, ka folur rreth idesë më të diskutuar rreth prejardhjes së njeriut. Ai e konteston këtë teori.

Sipas Ramës, teoria e Darvinit ka marrë më shumë kuptim ideologjik sesa shkencor, shkruan Reporteri.net

“Nuk ka këtu punë besimi. Mendimi jem, besoj që teoria e Darvinit po më duket se po merr më shumë kuptim ideologjik se shkencor. Mendoj se këtu shkenca po hyn në territorin e fesë”, ka thënë Hoxhë Enis Rama në T7.

Ndër të tjera, Rama shtoi se teoria e Darvinit është vetëm teori dhe jo fakt i kryer, duke potencuar më pas se nuk duhet të mitizohet kjo teori.

“Besoj që teoria e Darvinit është mjaft e kontestuar. Duhet ta themi se ajo nuk është fakt, por është teori. Përderisa është e tillë, nuk duhet të mitizohet deri në këtë masë që kundërshtari i tij të trajtohet si i prapambetur”, ka thënë ai.

Ndryshe, muaj më parë, hoxha Drilon Gashi nga Peja, deklaroi se beson në teorinë e Darvinit dhe dha mjaft qasje që bien në kundërshtim me Enis Ramës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...