Tre përfitime të papritura të seksit

Seksi

Tre përfitime të papritura të seksit

Më: 1 shtator 2021 Në ora: 19:50
Ilustrim

Përveç kënaqësisë së pranuar që ofron seksi, sipas Reader’s Digest, ai gjithashtu rezulton të jetë jashtëzakonisht i dobishëm për shëndetin. Shikoni më poshtë, pra, tre përfitime të papritura që përfitoni nga seksi.

Ju ndihmon të digjni kalori

Ashtu si çdo ushtrim, marrëdhënia seksuale djeg yndyrë dhe kalori, rreth 96 kalori në 20 minuta për një burrë 70 kg. Kjo do të thotë se do të djeg kalori nga ajo gotë verë shtesë gjatë darkës.

Ju bën të dukeni më të rinj

Një nga përfitimet e seksit është pamja rinore, sipas një studimi të 3.500 njerëzve të moshës 18 deri në 102 vjeç të kryer nga Spitali Royal Edinburgh në Skoci. Studiuesit ia atribuan këtë reduktimit të stresit, kënaqësisë më të madhe dhe gjumit më të mirë, të gjitha këto të lidhura gjithashtu me aktivitetin seksual. Në fakt, jo vetëm që ju ndihmon të dukeni më të rinj, por studimet tregojnë se seksi mund t’ju ​​ndihmojë të jetoni edhe më gjatë.

Ju ndihmon të jetoni më gjatë, nëse e bëni mjaft shpesh

Një studim afatgjatë uellsian shqyrtoi lidhjen midis vdekshmërisë dhe shpeshtësisë së aktivitetit seksual. Studiuesit zbuluan se rreziku i vdekjes çdo vit ishte 50% më i ulët tek burrat që bënin seks dy herë në javë ose më shumë sesa tek burrat që bënin seks më pak se një herë në muaj. Edhe në kontrollin e faktorëve të tillë si mosha, klasa shoqërore dhe pirja e duhanit, studimi arriti në përfundimin se sa më shumë seks, aq më mirë.

Promovon një ndjenjë të mirëqenies

Një nga përfitimet e shumta të seksit është se promovon gjithçka, nga shëndeti seksual dhe riprodhues deri tek lumturia. Në fakt, një studim amerikan me më shumë se 1,800 njerëz zbuloi se rritja e oksitocinës dhe endorfinës (të cilat kanë një efekt qetësues të theksuar) ndodhi si rezultat i orgazmës, duke shpjeguar pse seksi shpesh shkakton përgjumje

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat