Sulmi në zemër mund të ndodhë edhe përmes internetit - Bota Sot
Sulmi në zemër mund të ndodhë edhe përmes internetit

Shëndetësia

Sulmi në zemër mund të ndodhë edhe përmes internetit

Më: 24 mars 2019 Në ora: 17:28
Foto ilustrim

Ju nuk mund të keni një sulm fizik në zemër, por defibrilatori juaj mund të hakohet nga dikush që me të vërtetë dëshiron vdekjen tuaj.

Prodhuesi i pajisjeve medicinale është përsëri në qendër të piraterisë së stuhive dhe panikut. Këtë herë, defibrilatorët e tij të zemrës, të vendosura në gjoksin e pacientëve, në rrethana të caktuara, mund të rrëmbehen dhe ri-programohen me valë, duke shkaktuar edhe vdekjen e pacientit.

Disavantazhet më të mëdha të kësaj pajisjeje mund të shfrytëzohen nga sulmuesi. Protokolli, në fakt, lejon një haker të afërt, me pajisjet e duhura radio dhe në rrethanat e duhura, për të dërguar komandat në pajisjen e ndërtuar në zemër.

Kjo do të thotë që dikush, në kohën e duhur, mund të manipulojë me pronarin e implantit të rrezikuar, që mund të çojë në vdekjen e tij.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...