Këtë dhimbje të gjithë e injorojnë, por ajo sjell invaliditet të përhershëm - Bota Sot
Këtë dhimbje të gjithë e injorojnë, por ajo sjell invaliditet të përhershëm

Shëndetësia

Këtë dhimbje të gjithë e injorojnë, por ajo sjell invaliditet të përhershëm

Më: 21 prill 2019 Në ora: 23:12
Foto ilustruese

Për fat të mirë, mund të merren masa për të parandaluar ose zvogëluar dhimbjen e shpinës.  

Nëse një trajtim i thjeshtë në shtëpi brenda pak javësh nuk kryen punë, duhet të kontaktoni mjekun tuaj.

Masazhi, stërvitjet ose medikamentet mund të largojnë ose zvogëlojnë dhimbjen, në të kundërtën nevojitet ndërhyrja kirurgjikale.

Disa nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së shpinës janë qëndrimi ulur për një kohë të gjatë - një pasojë e mënyrës bashkëkohore të jetës dhe punës.

Shenjat e dhimbjeve në shpinë:

Dhimbje në muskuj

Dhimbje therëse

Dhimbje në këmbë

Lëvizje e kufizuar

Kur duhet vizituar mjekun?

Në shumicën e rasteve, dhimbja gradualisht zhduket me kujdes shtëpiak dhe vetëkujdesje, zakonisht brenda dy javësh. Nëse dhimbja vazhdon, kontaktoni një mjek.

Në raste të rralla dhimbja e shpinës mund të sinjalizojë një problem serioz mjekësor. Është e nevojshme për të kërkuar ambulancë nëse dhimbja në shpinë shkakton:

• dhimbje në zorrë 

• probleme me urinimin

• rritja e temperaturës së trupit 

• dhimbje të forta në shpinë

• dhimbje që mund të shkaktojnë rrëzim 

• paaftësia për të ecur ose lëndime tjera

Po ashtu, duhet kërkuar ndihmën e mjekut nëse dhimbjet në shpinë:

-përhapen përgjatë një ose të dy këmbëve, veçanërisht nëse shtrihet nën gjunjë 

- sjell deri në dobësi dhe mpirje ose djegie në një ose të dy këmbët 

- vjen deri te humbja e pashpjegueshme e peshës

Gjithashtu, kontakto mjekun tuaj nëse keni dhimbje në shpinë dhe nëse keni një histori të trajtimit të kancerit, osteoporozës, përdorimin e steroideve, alkoolit ose drogës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...