Mjalti i rremë është i rrezikshëm, ja se si ta zbuloni cilësinë e tij… - Bota Sot
Mjalti i rremë është i rrezikshëm, ja se si ta zbuloni cilësinë e tij…

Shëndetësia

Mjalti i rremë është i rrezikshëm, ja se si ta zbuloni cilësinë e tij…

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 19:49
Ilustrim

Mjalti është një ushqim shumë ushqyes, por për të shijuar përfitimet e tij duhet të jetë i pastër. Shumica e mjaltit industrialë që shitet në supermarket është në të vërtetë përzierje e mjaltit me sheqer dhe përbërës të tjerë.

Ja si mund të zbuloni nëse mjalti është i pastër apo i rremë.

Natyrisht, gjëja e parë që duhet të bëni është të lexoni mirë etiketën, duke u përpjekur të zbuloni nëse ndonjë nga përbërësit tregon ndonjë aditivë ose substanca të tjera, siç janë ëmbëltuesit natyralë që shtohen për të modifikuar shijen e tyre. I vetmi përbërës i listuar në paketë duhet të jetë mjalti i pastër. Sidoqoftë, mund të ndodhë që etiketa të mos jetë plotësisht e qartë dhe për të zbuluar nëse mjalti është i pastër apo jo, mund të aplikohen disa metoda.

Testi i gishtit të madh

Vendosni një sasi të vogël mjalti në gishtin e madh dhe kontrolloni nëse ai fillon të përhapet në pjesën tjetër të gishtit ose nëse bie. Nëse kjo ndodh, mjalti nuk është i pastër. Mjalti i pastër nuk lëviz dhe mbetet i paprekur.

Testi i ujit

Një tjetër metodë e thjeshtë për të kontrolluar pastërtinë e mjaltit është testi i ujit. Për ta vënë në praktikë, mbushni një gotë ujë, pastaj hidhni në të një lugë mjaltë. Nëse shkrihet, mjalti nuk është i pastër. Mjalti artificial shkrihet lehtë në ujë, duke u përhapur në të gjithë gotën. Mjalti i pastër, nga ana tjetër, do të bjerë në fund të gotës dhe do të mbetet i paprekur.

Mjalti duhet të jetë absolutisht i pastër dhe organik. Në mjaltin e rremë mund të jenë të pranishme substanca të tilla si; dekstrozë, glukozë, melasa, sheqer, shurup misri, miell ose niseshte. Mjalti i pastër përmban rreth 16 minerale, 21 vitamina, 18 aminoacide dhe fitonutrientë të ndryshëm me veti antioksiduese dhe shëruese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...