Pesë sekretet e dermatologëve si të zhdukni celulitin në pak kohë! Ja ç’duhet të bëni

Shëndetësia

Pesë sekretet e dermatologëve si të zhdukni celulitin në pak kohë! Ja ç’duhet të bëni

Më: 28 nëntor 2020 Në ora: 08:02
Ilustrim

Ju mund ta kaloni gjithë jetën duke luftuar kundër celulitit pa marrë ndonjë rezultat! Kjo mund të jetë për shkak të gjenetikës, që do të thotë që asnjë dietë apo stërvitje nuk mund t’ju ndihmojë.

Sidoqoftë, ekzistojnë disa mënyra për të minimizuar celulitin dhe për ta bërë trupin tuaj të duket i hatashëm, sipas “Bright Side”.

Dermatologët dhe studimet në lidhje me procedurat anticelulit janë këto pesë sekrete të thjeshta të profesionistëve të kësaj fushe.

Masazh i thellë

Është një masazh që përdor një pajisje të veçantë me vakum dhe “rollers”. Dermatologët thonë se mund të ndihmojë qarkullimin dhe përmirësimin e pamjes së lëkurës.

Problemi i vetëm është se efektet nuk zgjasin. Për të pasur rezultate të mira, duhet të bëni seanca të rregullta masazhesh të thella, si një herë në javë, për shembull.

Kremrat

Nuk ka asnjë provë shkencore që kremrat kundër celulitit janë efektivë. Por mund të hidratojnë lëkurën tuaj që të duket më e fortë.

Vithet tuaja do të duken më mirë, por nuk duhet të mbështeteni në të për një rezultat të madh.

E vetmja gjë për të cilën dermatologët janë të sigurt është se ato nuk japin efekte afatgjata. Terapia duhet të vazhdohet.

Larja e trupit

Dermatologët thonë se larja e thatë mund të jetë efektive, por përsëri, nuk do të shihni rezultate të mëdha. Për më tepër, ju duhet ta bëni këtë procedurë gjatë një periudhe të gjatë kohore.

Por lajmi i mirë është, ju mund ta bëni vetë në shtëpi. Larja e thatë duhet të anashkalohet sa herë që ka një infeksion aktiv të lëkurës, përndryshe, rrezikoni të përhapni mikrobet përreth.

Bëni këtë procedurë jo më shumë se dy herë në javë. Nëse lëkura juaj është shumë e irrituar, bëni një seancë të thatë të shpëlarjes më rrallë, ose hiqeni atë plotësisht. Ju mund të zgjidhni çdo furçë të bërë nga materiale natyrore.

Pajisjet bazuar në radio-frekuencën

Hulumtimet kanë treguar që pajisjet e radio-frekuencës janë efektive në uljen e celulitit. Në një studim u testuan 16 persona.

Ata iu nënshtruan këtij trajtimi dy herë në javë gjatë 6 javëve dhe pati një rënie të 71.87% në perimetrin e kofshëve dhe 25% përmirësim të celulitit.

Duke përdorur energjinë RF për të ngrohur yndyrën, lëkura juaj forcohet dhe qarkullimi i gjakut rritet, gjë që me kohë, ndihmon për të zvogëluar shfaqjen e celulitit.

Trajtimi profesional

Dermatologët thonë se disa procedura speciale të kryera nga ekspertë mund të jenë shumë efektive në uljen e celulitit. Një nga më të dobishmet nga këto njihet si nënseksion.

Ky manipulim prish shtresat e vështira që shkaktojnë celulitin. Por sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të bëni këtë trajtim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat