​Zbulohet "qendra e së keqes" në tru: A mund të parandalohet dhuna?

Shëndetësia

​Zbulohet "qendra e së keqes" në tru: A mund të parandalohet dhuna?

Më: 6 dhjetor 2020 Në ora: 23:46
Foto ilustrim

Studiuesit në Universitetin e Nju Jorkut po studiojnë nëse qëllimet e këqija mund të parandalohen nëse zbulohen para se të ndodhë një sulm agresiv ose sjellje e dhunshme.

Regjioni i trurit i njohur si pjesa ventrolaterale e hipotalamusit ventromedial, i cili kontrollon temperaturën e trupit, urinë dhe gjumin, bëhet aktiv para një sulmi.

Të vepruarit në atë rajon mund të parandalojë sjelljen e dhunshme dhe madje edhe agresionin seksual.

Një studim nga një grup shkencëtarësh tregon qarqet e trurit që janë të rëndësishme për motivimin e agresionit që ndodh kur kafshët përgatiten për një sulm. Pretendohet se zbulimi mund të çojë në zbulimin e barnave që parandalojnë dhunën para se të ndodhë.

Në shumë raste, individët kërkojnë mundësi për agresion edhe pse nuk ka arsye reale.

Disa rajone të trurit shoqërohen me kriza në përgjigje të një kërcënimi, por dihet shumë pak për mekanizmat e përfshirë në sjelljen vullnetare që kërkon agresion dhe kur kërcënimi nuk ekziston.

Çaktivizimi i këtij rajoni do të zvogëlonte sjelljen e tillë të paprovokuar, agresive dhe do të parandalonte sulmet në të ardhmen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat