10 mënyra inteligjente dhe të thjeshta për të përmirësuar shëndetin tuaj metabolik

Shëndetësia

10 mënyra inteligjente dhe të thjeshta për të përmirësuar shëndetin tuaj metabolik

Më: 12 dhjetor 2020 Në ora: 06:24
Ilustrim

Shtatë në tetë amerikanë janë metabolikisht jo të shëndetshëm, gjë që përfshin sheqer jonormal në gjak, lipide ose inflamacion (dhe mund të çojë në shumë sëmundje serioze kronike). Edhe njerëzit që duken të shëndetshëm nga jashtë mund të kenë një çekuilibër metabolik që prodhohet nga brenda.

Roli kritik i shëndetit metabolik në forcën imune dhe mirëqenien e përgjithshme nuk është i diskutueshëm. Pra, nëse jeni të interesuar të forconi sistemin tuaj imunitar gjatë kësaj pandemie apo të synoni të përmirësoni shëndetin e përgjithshëm për një kohë të gjatë – këtu janë 10 ndryshime të jetesës të bazuara në prova për t’u përqendruar në këtë dimër dhe më gjerë:

Jepini përparësi humbjes së peshës.

Përmes ushtrimeve, ushqimit, hidratimit, gjumit, menaxhimit të stresit dhe strategjive të tjera të mënyrës së jetesës dhe ndërgjegjësimit – përqendrohuni në ndryshime të vogla që me kalimin e kohës ju ndihmojnë të bëheni më të fortë (p.sh. metabolizmi, imuniteti, muskujt, kockat, mendja, etj.) duke humbur peshë.

Jini fizikisht aktiv.

Synoni të paktën 150 minuta ushtrime çdo javë. Kjo do të thotë rreth 20 minuta në ditë. Zgjidhni një formë ushtrimi që ju pëlqen dhe kombinojeni atë. Gjëja e rëndësishme është të rrisni ritmin e zemrës dhe të mbani muskujt të fortë.

Kushtojini vëmendje të ushqyerit dhe mos u shpërqendroni nga dietat.

Në vend të kësaj, theksoni ngjyrën, porcione më të vogla, bimë, fibra, proteina me cilësi të lartë, yndyrna të shëndetshme (sidomos omega-3), karbohidrate me indeks glikemik më të ulët dhe erëza. Ngadalësoni dhe shijoni ushqime të shëndetshme!

Pavarësisht nëse ndiqni një model dietik përqendrohuni në dendësinë e lëndëve ushqyese dhe ushqimet e plota. Plotësoni ushqimin me suplemente të synuara për të adresuar boshllëqet kryesore të lëndëve ushqyese dhe për të mbështetur zona të veçanta shëndetësore.

Qëndroni të hidratuar.

Synoni të qëndroni të hidratuar me 9 deri në 12 filxhanë lëngje të shëndetshme në ditë. Kafeja dhe çaji llogariten si lëngje, por natyrisht, ekuilibrojini këto me marrjen e ujit. Një e dhënë hidratimi mund të gjendet në ngjyrën e urinës suaj.

Jepni përparësi higjienës së gjumit.

Maksimizoni sasinë dhe cilësinë e pushimit tuaj. Si kujtesë, të rriturit kanë nevojë për të paktën shtatë orë gjumë çdo natë.

Jini të qëllimshëm në lidhje me menaxhimin e stresit.

Zvogëloni ose hiqni burimet e stresit kronik sa herë që është e mundur. Merrni parasysh meditimin, ditarin, ushtrimet e frymëmarrjes, këshillimin dhe taktika të tjera për lehtësimin e stresit.

Kini kujdes për veset.

Praktikoni moderimin dhe vëmendjen me konsumin e alkoolit.

Gjeni mjekun e duhur për ju.

Partner me një praktikues të kujdesit shëndetësor që kupton vlerën e stilit të jetës së personalizuar dhe ilaçit funksional për t’ju mbështetur në udhëtimin tuaj shëndetësor metabolik. Punoni me ta për të përmirësuar shënuesit kryesorë të shëndetit metabolik me kalimin e kohës: perimetri i belit, presioni i gjakut, glukoza në gjak, hemoglobina A1c (HbA1c), trigliceridet (TG), kolesteroli LDL dhe HDL, TG: raporti HDL, alanina aminotransferaza (ALT), urina acid dhe proteina C-reaktive me ndjeshmëri të lartë (hs-CRP).

Mbështetuni tek teknologjia.

Shfrytëzoni teknologjinë për udhëzime të bazuara në prova mbi humbjen e qëndrueshme të peshës që është e rrënjosur në terapinë njohëse të sjelljes. Trajnerët e shëndetit mund t’ju ndihmojnë të ktheni mendimet e shëndetshme në veprime të shëndetshme.

Qëndroni të lidhur.

Edhe pse kjo pandemi po izolon nga nevoja, mos e anashkaloni udhëtimin tuaj shëndetësor. Në vend të kësaj, gjeni mënyra krijuese për të përqafuar dhe shijuar ndryshimin dhe stilin e shëndetshëm të jetës me mbështetjen e familjes dhe miqve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat