Gripi i shpendëve i rrallë tek njerëzit

Shëndetësia

Gripi i shpendëve i rrallë tek njerëzit

Më: 15 janar 2021 Në ora: 12:28
Foto Ilustrim

Vazhdon të ekzistojë ende frika e koronavirusit nëpër të gjithë botën dhe lajmet për gripi e shpendëve po e thellojnë akoma më shumë këtë frikë. Shumë shtete kanë konfirmuar raste të gripit të shpendëve dhe shumë njerëz janë të shqetësuar se mund të infektohen nga virusi.

Ekspertët besojnë se gripi i shpendëve mund të jetë më virulent te njerëzit, por fatmirësisht i rrallë. Por kjo nuk do të thotë që ju jeni imun ndaj virusit. Sidoqoftë, virusi i gripit të shpendëve mund të vritet duke i gatuar shpendët  (p.sh. pulat, rosat dhe patat), shkruan Helthsite.com

Virusi i gripit të shpendëve mund të vritet në temperaturën e gatimit

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), gatimi i pulave në ose mbi 70 gradë Celsius është një masë e sigurt për të vrarë virusin e gripit të shpendëve. “Virusi vritet me temperaturat e gatimit,” tha për IANS Richa Sareen, konsulente (pulmonologe) në New Delhi. Ajo më tej shton se njerëzit duhet të hanë pulë dhe vezë të gatuara plotësisht dhe jo të gjalla ose të gatuara pjesërisht. Njerëzit duhet të shmangin blerjen e shpendëve në tregje të hapura pasi rriten shanset për t’u prekur nga virusi.

“Njerëzit që merren me rritjen e shpendëve duhet të marrin masa të veçanta. Ata duhet të mbajnë PPE, doreza dhe maska ëndërsa trajtojnë zogjtë dhe duhet të praktikojnë larjen e shpeshtë të duarve, “tha ajo për IANS.

Gripi i Shpendëve i rrallë tek njerëzit

Gripi i shpendëve i referohet sëmundjes së shkaktuar nga viruset e gripit të shpendëve (gripit) të tipit A. Këto viruse ndodhin natyrshëm midis zogjve të egër ujorë në të gjithë botën dhe mund të infektojnë shpendët dhe speciet e tjera.

Studimet kanë treguar se virusi që shkakton gripin e shpendëve nuk infekton njerëzit, por janë raportuar raste të rralla të infeksionit njerëzor me këto viruse. Kjo mund të ndodhë tek njerëzit që merren me rritjen e zogjve shtëpiakë të infektuar.

Infeksioni mund të jetë i rrallë tek njerëzit, por paraprakja është e nevojshme

Gripi i shpendëve është një virus i transmetueshëm në mesin e popullatës së shpezëve dhe përhapja nga njeriu në njeri nuk është shumë e spikatur. Sidoqoftë, ekspertët paralajmërojnë se viruset janë të prirur për mutacion. Pra, përhapja nga njeriu në njeri është e mundur nëse virusi pëson mutacion në të ardhmen. Në raste të rënda, gripi i shpendëve madje mund të shkaktojë sindromën akute të shqetësimit të frymëmarrjes. Ndodh kur lëngu grumbullohet në qeskat e vogla elastike në mushkëri. Kjo mund të çojë në probleme serioze dhe madje mund të shkaktojë vdekje. Prandaj, është thelbësore që njerëzit të mbajnë distancë nga zogjtë në mjedis për të shmangur përhapjen e virusit të shpendëve. Mund të përhapet përmes pështymës ose jashtëqitjes së një zogu të infektuar.

Deri më tani, qeveria Qendrore ka thënë se gripi i shpendëve është konfirmuar në shtatë shtete. Duke mbajtur parasysh ashpërsinë e sëmundjes, është me rëndësi jetike të ndiqni masat e nevojshme paraprake të lëshuara nga Ministria e Peshkimit, Blegtorisë dhe Bulmetit (DAHD). 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat