Çokollata ju ndihmon të humbisni peshë dhe ju bën të lumtur

Shëndetësia

Çokollata ju ndihmon të humbisni peshë dhe ju bën të lumtur

Më: 15 janar 2021 Në ora: 15:04
Foto ilustrim

Më në fund mund të themi se e vërteta është padyshim ndryshe. Në fakt, çokollata ju bën të bini në peshë dhe ju bën të lumtur. Studiuesit nga Instituti i Dietologjisë dhe Shëndetit në Mainz, Gjermani, kanë zbuluar se çokollata e zezë është një aleat i shkëlqyeshëm për humbjen e peshës.

Hulumtimet tregojnë se ata që konsumuan çokollatë humbën 10% më shumë peshë sesa ata që nuk e shtuan atë në dietën e tyre. Për më tepër, u theksuan përmirësimet e gjumit dhe një ulje e rëndësishme e niveleve të kolesterolit në gjak.

Pse të gjitha këto përfitime?

Fuqitë e kakaos

Antioksidant: Mund të flasim edhe për “fuqi”. Në fakt, kakaoja është e pasur me polifenole dhe kjo është arsyeja pse ajo vepron si një antioksidant dhe parandalon shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare. Përveç kësaj, ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe mbrojtjen e arterieve.

Humbje peshe: 85% çokollatës së zezë e konsumuar si pjesë e një diete me pak kalori dhe karbohidrate, përshpejton konsumin e yndyrës. Përveç fuqisë së saj dobësuese, është treguar se jep një kontribut të rëndësishëm në trajtimin e diabetit të tipit 2.

Gjumi: Kakaoja përmban sasi të larta të serotoninës, hormonit të mirë të humorit. Rezultati është një efekt shumë pozitiv në gjumë dhe rrjedhimisht në humor.

Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, kakaoja parandalon prishjen e dhëmbëve dhe formimin e pllakave.

Kujdes me sasinë!

Me pak fjalë, duket se të gjithë mitet për “çokollatën e keqe” janë shpërndarë. Por le të kujtojmë gjithmonë se sekreti qëndron te moderimi. Ngrënia e 500 gramë çokollatë nuk do të na sjellë përfitimet e listuara deri më tani. Prandaj, është e vërtetë që çokollata ju bën të bini në peshë dhe ju bën të lumtur, por është gjithashtu e vërtetë që për të pasur këto rezultate duhet ta konsumoni në mënyrë të moderuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat