Sa kafe në ditë janë të domosdoshme për shëndetin tuaj?

Shëndetësia

Sa kafe në ditë janë të domosdoshme për shëndetin tuaj?

Më: 15 janar 2021 Në ora: 16:28
Ilustrim

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me vdekje. Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mendjen. Për fat të mirë, tani ne mund të pimë kafe sa të duam, dhe shumëllojshmëria e përbërjeve që përmban ajo është provuar se ka përfitime për shëndetin tonë. Por ka pasur ende shumë diskutime rreth asaj se sa kafe duhet të pimë gjatë një dite.

Sasia e duhur e kafesë përmirëson shëndetin e zemrës tuaj.

Një grup  shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qelizat në enët tona të gjakut të reagojnë në një mënyrë të caktuar. Përmirëson mënyrën e funksionimit të këtyre qelizave dhe i bën ato të performojnë si ato më të reja. Studiuesit besojnë se sasia optimale e kafesë që na duhet për ta mbajtur zemrën më të re për më gjatë është  4 filxhanë në ditë.

Pirësit e kafesë jetojnë më gjatë.

Gjatë viteve, studiuesit kanë vërejtur se pirësit e rregullt të kafesë kanë më pak të ngjarë të preken nga kushte të ndryshme shëndetësore. Lista përfshin sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, lëndimet, sëmundjet e frymëmarrjes, infeksionet dhe diabetin. Një studim masiv i 400,000 njerëzve në SH.B.A. zbuloi se njerëzit që pinë kafe në baza ditore kishin më pak të ngjarë të vdisnin nga ndonjë shkak sesa njerëzit që ndërpresin kafeinën.

Por mos e teproni.

Njerëzit që pinë rregullisht shumë kafe mund të përgatiten për disa ndërlikime shëndetësore. Pirja e më shumë se 6 ekspres çdo ditë mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së zemrës deri në 22%, sipas një  studimi.

Çfarë e bën kafenë tuaj jo të shëndetshme?

Nëse jeni duke pirë më shumë se 6 filxhanë kafe në ditë, nuk është vetëm kafeina që mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Shumë adhurues të kafesë ngarkojnë pijet e tyre me sheqer dhe krem ​​që shtojnë kalori dhe yndyrë, të cilat nga ana tjetër mund të çojnë në çështje të mundshme shëndetësore. Ndërsa është e vërtetë që sasia e duhur e kafesë së zezë zvogëlon rrezikun e diabetit, duke shtuar ëmbëlsues, krem ​​dhe aromatizues mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak.

Si të matni marrjen e kafeinës?

Kafeja nuk është burimi i vetëm i kafeinës. Mund të gjendet gjithashtu në çaj dhe disa ushqime të tjera . Ju mund të përdorni llogaritës në internet të kafeinës për të kuptuar se sa nga ky stimulues konsumoni çdo ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat