A është i shëndetshëm uji me gaz? Eskpertët do t'ju habisin

Shëndetësia

A është i shëndetshëm uji me gaz? Eskpertët do t'ju habisin

Më: 19 janar 2021 Në ora: 09:17
Foto ilustrim

Uji me gaz mund të jetë një alternativë e mirë në vend të pijeve të gazuara, por a është i shëndetshëm? Ja pse ekspertët thonë se është e rëndësishme të bëni studimet tuaja mbi llojin e ujit të gazuar që blini.

Të gjithë e dimë rëndësinë e pirjes së mjaftueshme të ujit për të qëndruar të hidratuar - veçanërisht nëse keni një mënyrë jetese aktive.

Për disa njerëz, sidoqoftë, pirja e ujit duket e mërzitshme kur ka kaq shumë pije të tjera për të zgjedhur. Uji me gaz është një alternativë e njohur dhe është më i shëndetshëm se pijet e tjera të gazuara ose alkooli.

Edhe kështu, mund të pyesni veten: a është në të vërtetë i mirë uji me gaz për ju?

"Uji i gazuar mund të jetë një mënyrë e mrekullueshme për t’u hidratuar pa marrë një sheqer të panevojshëm", thotë Gabrielle Tafur, një dietologe e nga Orlando, Florida. Edhe kështu, shton ajo, është e rëndësishme të dini përbërësit për t'u siguruar që "nuk ka gjithashtu sheqer të shtuar dhe përbërës të tjerë,”

Së pari, jo të gjithë ujërat me flluska janë njësoj. Uji i gazuar zakonisht vjen në forma të ndryshme dhe mund të përmbajë ëmbëlsues alternativ për t'i dhënë atij një aromë të ëmbël, thotë Tafur. Pra uji i gazuar është i shëndetshëm vetëm atëherë kur nuk ka përbërës të tjerë të cilët mund t’i lexoni në listën përkatëse në të gjitha shishet që blini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat