Gabimet që shkaktojnë probleme serioze të veshkave

Shëndetësia

Gabimet që shkaktojnë probleme serioze të veshkave

Më: 21 janar 2021 Në ora: 07:18
Ilustrim

Veshkat kanë përgjegjësi të madhe në organizëm. Ato filtrojnë gjakun, pastrojnë organizmin, prodhojnë hormone, dhe ruajnë ekuilibrat e mineraleve dhe lëngjeve.

Ekspertët paralajmërojnë se nëse njeriu nuk përkujdeset për to, pasojat do të jenë të rënda. Zakonisht, njerëzit neglizhojnë shëndetin duke u ushqyer keq dhe duke anashkaluar rëndësinë e ushqyerjes për shëndetin e veshkave dhe jo vetëm.

Në këtë artikull do të mësoni për gabimet që dëmtojnë rëndë veshkat.

Dehidratimi
Gabimi i parë që njerëzit bëjnë shpesh është se nuk pijnë shumë ujë. Duke qenë se uji përbën pjesën më të madhe të organizmit, ekspertët këshillojnë pirjen e të paktën 8 gotave me ujë çdo ditë. Kjo sasi do të mundësojë filtrimin e duhur të gjakut, eliminimin e toksinave dhe mbetjeve nga organizmi.

Kripa
Kripa e tepërt rrit tensionin e gjakut dhe shkakton stres tek veshkat. Konsumi i tepruar i saj mund të shkaktojë probleme të rënda.

Sheqeri
Njësoj si kripa, edhe konsumi i lartë i sheqerit shkakton presion në veshka. Njerëzit që konsumojnë dy ose më shumë pije të ëmbla në ditë, vështirësojnë ndjeshëm punën e veshkave.

Mungesat e Mineraleve dhe Vitaminave
Një regjim i varfër në vitamina e minerale mund të nxisë formimin e gurëve në veshka dhe sëmundjeve të veshkave. Ekspertët këshillojnë konsumin e më shumë frutave, perimeve dhe vakteve të shëndetshme.

Proteinat Shtazore
Konsumi i lartë i mishit mund të shkaktojë grumbullimin e tepërt të proteinave të përpunuara në organizëm. Barra është shumë e rëndë për veshkat dhe shkakton punë ‘pa orar’ për to.

Mungesa e Gjumit
Gjumi është shumë i rëndësishëm për gjallërimin e mendjes dhe trupit. Mungesa e tij shkakton dëmtim të kockave, stres dhe probleme me veshkat.

Kafeina
Ndikimi i kafesë në organizëm është i njëjtë me kripën. Ajo rrit tensionin e gjakut dhe shkakton dëme të forta me kalimin e kohës.

Medikamentet
Medikamentet kundër dhimbjeve mund të kenë një ndikim shumë të rrezikshëm në organizëm dhe veçanërisht në veshka. Ekspertë thonë se njeriu duhet të frenohet nga dëshira për të përdorur medikamente pa karar.

Abuzimi me Alkolin
Pirja e tepruar e alkolit shkakton një tension të lartë në veshka dhe eventualisht dëmtim të parikuperueshëm të tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat