Kosi, vezët dhe mëlçia janë zgjidhja nëse jeni vazhdimisht i ftohtë: Ethet e dimrit janë një shenjë që nuk po hani sa duhet prej tyre!

Shëndetësia

Kosi, vezët dhe mëlçia janë zgjidhja nëse jeni vazhdimisht i ftohtë: Ethet e dimrit janë një shenjë që nuk po hani sa duhet prej tyre!

Më: 9 shkurt 2021 Në ora: 21:19
Foto ilustrim

Mungesa e një vitamine, si dhe e hekurit mund t’ju bëjnë mërdhac!

Nëse edhe ju bëni pjesë ndër njerëzit mërdhac, duhet ta dini që ajo nuk është vetëm ndjenjë por mbase edhe simptomë e mungesës së nutrienëve të caktuar të rëndësishëm siç është hekuri!

Profesoresha e mjekësisë Rosina Raj tha se niveli i dhjamit në trup është i rëndësishëm për ruajtjen e temperaturës. “Ai vepron si izolim, për shkak të të cilit njerëzit thatanikë shpesh janë mërdhac”, ka shpjeguar ajo.

Lodhja do të na bëjë mërdhac, mu si edhe mungesa e ujit, sepse edhe uji ndihmon trupit që më ngadalë të lirojë ngrohtësinë. Profesoresha Raj ka treguar që edhe lodhja ngadalëson metabolizmin, gjë që do të thotë që qarkullimi bëhet më i ngadalshëm dhe gjaku i ngrohtë më ngadalë shkon në ekstremitete.

“Shkaktarët e tjerë të mundshëm për ndenje të shpeshtë të të ftohtit, janë niveli i ulët i hekurit dhe i vitaminës B12, të cilat kanë rol të madh në rregullimin e temperaturës së trupit”, ka theksuar ajo.

Nëse mungon hekuri, patjetër duhet të hani më shumë panxhar të kuq, si edhe artikuj të pasur me vitaminën C, sepse ai ndihmon absorbimin e hekurit. Vitamina B12 gjendet në artikujt siç janë mëlçia, vezët,  peshku ton, salmon, maja dhe produktet e qumështit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat