Arsyet përse duhet të eleminoni sheqerin dhe si ta bëni

Shëndetësia

Arsyet përse duhet të eleminoni sheqerin dhe si ta bëni

Më: 22 shkurt 2021 Në ora: 11:10
Ilustrim

Sheqeri është një nga arsyet pse mund të keni vazhdimisht probleme me shëndetin duke nisur nga detaje të vogla si dhimbja e kokës e deri tek sëmundje të rënda.

Për ata që nuk e dinë konsumi i shpeshtë i sheqerit shkakton: dëshirë për të fjetur, kontribon në daljen e rrudhave të para dhe nxit dhimbjen e kokës.

Si mund ta eleminoni nga dieta juaj?

Si fillim provoni të eleminoni sheqerin që i hidhni kafes dhe mundohuni të shkëputeni avash avash nga ushqimet e ëmbla dhe pijet me sheqer artificial. Nëse nuk mundeni ta bëni këtë, gjeni një mënyrë që të furnizoni turpin me vitaminë B1 e cila vjen nga perimet jeshile.

Pini shumë ujë dhe prisni sa trupi të filloj të mësohet me mungesën e sheqerit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat