Studimi zbulon lidhjen mes gurëve në veshka dhe eshtrave

Shëndetësia

Studimi zbulon lidhjen mes gurëve në veshka dhe eshtrave

Më: 3 mars 2021 Në ora: 07:56
Foto ilustrim

Sipas një studimi të kryer së fundi nga Administrata Shëndetësore e Veteranëve, është gjetur se një e katërta e individëve me gurë në veshka kishin një diagnozë të osteoporozës ose frakturave të kockave gjatë kohës së diagnostifikimit.

Studimi i publikuar në “Journal of Bone and Mineral Research” ka identifikuar 531,431 pacientë me sëmundje të gurëve në veshka midis viteve 2007 dhe 2015 dhe ata zbuluan se 23.6% e pacientëve kishin një diagnozë të osteoporozës ose frakturës rreth kohës së diagnozës së tyre të gurëve në veshka, transmeton portali arbresh.info

Tek pacientët pa histori paraprake të osteoporozës ose analiza të kockave para diagnozës së tyre të gurëve në veshka, 9.1% morën një skanim të densitetit të eshtrave pas një diagnoze të gurëve në veshka, nga të cilët 20% u diagnostikuan më pas me osteoporozë.

Gjetjet sigurojnë mbështetje për përdorimin më të gjerë të shqyrtimit të densitetit të eshtrave në individë me gurë në veshka, duke përfshirë burra të moshës së mesme dhe të moshuar që nuk mund të njihen si në rrezik për osteoporozë ose frakturë.

“Shpresojmë që kjo punë të rrisë ndërgjegjësimin në lidhje me mundësinë e zvogëlimit të forcës së kockave në pacientët me gurë në veshka. Në punën tonë të ardhshme, ne shpresojmë të identifikojmë se cilët pacientë me gurë në veshka janë në rrezik më të lartë për osteoporozë ose frakturë për të ndihmuar në përpjekjet për shqyrtimin e dendësisë së eshtrave,”tha autori kryesor Calyani Ganesan, MD, i Universitetit të Stanfordit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat