Çfarë rreziku zbulon ngjyra e kuqe e flokëve?

Shëndetësia

Çfarë rreziku zbulon ngjyra e kuqe e flokëve?

Më: 3 mars 2021 Në ora: 15:54
Foto ilustrim

Ngjyra e flokëve tregon shumë për shëndetin tonë dhe sipas hulumtimeve të reja mund të zbulojë gjithashtu një rrezik domethënës.

Një variant i një gjeni që ka qenë më parë i lidhur me një rrezik në rritje të melanomës, forma më e rrezikshme e kancerit të lëkurës, duket se lidhet me një sëmundje tjetër.

Arsyeja për sëmundjen e Parkinsonit. Sipas gjetjeve të një studimi të ri, ky variant është përgjegjës për ngjyrën e kuqe të flokëve dhe lëkurën e lehtë. Studiuesit zbuluan se ekzistenca e këtij varianti në kodin gjenetik nënkupton që më pak dopaminë prodhohet në substancën e zezë, strukturën e trurit në të cilën neuronet që prodhojnë ‘dopaminën neurotransmetuese’ shkatërrohen për shkak të Parkinsonit dhe në të njëjtën kohë shkatërrojnë neurone.

Është vërejtur prej kohësh që pacientët e diagnostikuar me Parkinson kanë një rrezik të rritur ndjeshëm të melanomës, ndërsa rreziku për shumicën e kancereve konsiderohet të jetë shumë i ulët dhe në të njëjtën kohë që pacientët e diagnostikuar me melanoma kanë më shumë gjasa të zhvillojnë Parkinson. Kështu që këta njerëz kanë më shumë të ngjarë të kenë flokë të kuq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat