Si ndodh shtatzënia me IVF, simptomat që mund të zhvillohet pas procesit të konceptimit

Shëndetësia

Si ndodh shtatzënia me IVF, simptomat që mund të zhvillohet pas procesit të konceptimit

Më: 3 mars 2021 Në ora: 18:25
Ilustrim

Shumë gra që luftojnë me infertilitet zgjedhin fekondimin in vitro (IVF) si një metodë të konceptimit të asistuar. Procedura përfshin nxjerrjen e vezëve nga vezoret e një gruaje, përzierjen e tyre me spermën, dhe futjen e tyre drejtpërdrejt në mitër.

Duke pasur parasysh metodën unike të konceptimit, gratë mund të pyesin se si shtatzënia IVF ndryshon nga shtatzënia natyrore. Siç rezulton, rreziqet dhe komplikimet janë mjaft të ngjashme.

A është shtatzënia me IVF me rrezik të lartë?

Lajm i mirë për prindërit që i nënshtrohen trajtimit IVF: Një shtatëzani e arritur përmes teknologjisë riprodhuese të asistuar nuk konsiderohet domosdoshmërisht rrezik i lartë, sipas Dr. Connie L. Agnew.

“Megjithatë, një grua që koncepton përmes kësaj teknike mund të ketë një ose më shumë kushte para-ekzistuese, të tilla si mosha e përparuar ose një histori e abortit, që e bëjnë të përshtatshme që ajo të shkojë në një perinatolog,” thotë Dr. Agnew.

Ajo sqaron se një perinatolog është një mjek që specializohet në trajtimin e një nëne dhe fetusit të saj kur njëri prej tyre është në rrezik për komplikime.

Simptomat e shtatzanisë IVF

Në përgjithësi, simptomat e shtatzënisë IVF ngjajnë me simptomat e shtatzënisë natyrore. Por ato me IVF mund të jenë më të vetëdijshëm për efekte anësore, pasi e dinë që mbajnë një fëmijë që nga fillimi (për shumicën e shtatzënive natyrore, gratë nuk e kuptojnë se janë konceptuar për rreth një muaj).

Kjo ndjenjë e vetëdijës gjithashtu mund të shkaktojë ankth dhe stres, veçanërisht në ato që shqetësohen për mbajtjen e një shtatzënie të shëndetshme.

Mbani në mend se ilaçet e pjellorisë, të cilat përdoren për të stimuluar prodhimin e vezëve para procedurës IVF, mund të kenë gjithashtu efekte anësore që i ngjajnë simptomave të shtatzënisë.

Këto përfshijnë dhimbje koke, dhimbje barku, lëkundje humori, dhe ndezje të nxehta. Ndërsa këto simptoma zakonisht nuk shkaktojnë shqetësim, ato rrallë mund të jenë rezultat i sindromës së hiperstimulimit të vezoreve – një gjendje jo e zakonshme që shfaqet nga prodhimi i tepërt i vezëve.

Vizitoni një mjek nëse keni një rritje të rëndë në peshë, dhimbje barku dhe ënjtje, vjellje, gulçim dhe marramendje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat