5 problemet shëndetësore që vijnë nga konsumi i tepërt i kripës

Shëndetësia

5 problemet shëndetësore që vijnë nga konsumi i tepërt i kripës

Më: 14 mars 2021 Në ora: 07:50
Ilustrim

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një mesatare prej 5 gram kripë në ditë është e mjaftueshme për të përmbushur nevojat e trupit tonë, Sidoqoftë, studimet tregojnë se konsumohet afërsisht 3 herë më shumë kripë sesa sasia ideale. Specialistët theksojnë se konsumimi i tepërt mund të ketë pasoja shëndetësore.

Hipertensioni

Një nga problemet e shkaktuara nga konsumi i tepërt i kripës është rritja e presionit të gjakut. Përveç kësaj, meqenëse kripa zvogëlon efektet e saj, është e nevojshme të rritet doza dhe frekuenca e ilaçeve për uljen e presionit të gjakut. Kur rritet tensioni, rreziku i goditjes në tru rritet 3 herë. Ulja e marrjes së kripës zvogëlon rrezikun e goditjes në tru dhe sëmundjeve vaskulare.

Rezistenca ndaj insulinës

Zakonet ushqyese me konsum të lartë të kripës rrisin nivelin e leptinës në gjak, gjë që shkakton përhapjen e qelizave dhjamore në zonën e barkut. Kjo mund të jetë një faktor rreziku për rezistencën ndaj insulinës. Miratimi i një diete me natrium të ulët rregullon sasinë e transportuesit që mbart glukozën në indet dhe receptorët e insulinës në qelizat yndyrore, duke zvogëluar kështu rezistencën e insulinës.

Osteoporoza

Konsumimi i tepërt i kripës bën që kalciumi të lirohet nga kockat dhe të nxirret nga urina. Si rezultat, kockat bëhen më të dobëta dhe lehtësisht të thyeshme.

Probleme me veshkat

Konsumi i tepërt i kripës jo vetëm që rrit presionin sistematik të gjakut, por gjithashtu rritet presionin e enëve të vogla në veshka. Si rezultat, enët çahen, duke shkaktuar dëme në indet e veshkave. Një problem tjetër është se konsumi i tepërt i kripës shkakton rrjedhje të proteinave në urinë. Si rezultat, mund të zhvillohet formimi i gurëve në veshka dhe dështimi i tyre në planin afatgjatë.

Demenca për shkak të sëmundjes vaskulare

Demenca për shkak të sëmundjes vaskulare është lloji më i zakonshëm i kësaj sëmundjeje. Konsumi i tepërt i kripës përshpejton përparimin e demencës për shkak të sëmundjes vaskulare duke prishur strukturën vaskulare dhe duke rritur presionin e gjakut. Kjo pamje, e cila ndodh si rezultat i dëmtimit të qarkullimit të gjakut në tru për shkak të aterosklerozës, ndikon negativisht në të gjitha funksionet mendore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat