Si të kujdeseni për veten nëse keni simptoma të lehta të COVID-19, këshilla të domosdoshme

Shëndetësia

Si të kujdeseni për veten nëse keni simptoma të lehta të COVID-19, këshilla të domosdoshme

Më: 18 mars 2021 Në ora: 07:18
Foto ilustrim

Lajmi i mirë në situatën e paprecedentë ku ndodhemi është se 80 përqind e rasteve të njerëzve të prekur nga COVID-19 kanë pasur simptoma të një intensiteti mesatar, që do të thotë se për një pjesë të mirë të njerëzve, simptomat kalohen lehtë në kushtet e shtëpisë.

Në kushtet kur na duket sikur nuk kemi asgjë nën kontroll, e mira e të mirave sipas ekspertëve që të secili prej nesh të formulojë një plan veprimi për një skenar të mundshëm.

Formulo Një Plan Veprimi
Përpilimi i një plani veprimi në rast se prekeni nga COVID-19, është i një rëndësie të veçantë, thuajse jetësore.

Në përpilimin e këtij plani veprimi, është e nevojshme të përfshini:

Listën e kontakteve të urgjencës
Furnizimin me ushqime dhe artikujt e higjenës e të shtëpisë për dy deri në 4 javë
Ilaçe, termometër, vitamina, minerale.
Tek ushqimet, duhet të siguroheni që të blini:

Oriz
Makarona

Perime të konservuara ose të ngrira
Fruta të thata por edhe të freskëta


Perime të freskëta.
Ujë
Mjaltë për kollën
Xhenxhefil për kollën dhe imunitetin
Barnat e Nevojshme
Në rastin e ilaçeve, duhet të siguroheni që të paracetamolë dhe tretësirat kundër gripit që kanë gjithashtu përmbajtje të tillë.

Nëse jeni azmatikë ose vuani nga sëmundje të tjera, duhet të siguroheni që të keni mjaftueshëm ilaçe për të mbuluar nevojat tuaja deri në shërim të plotë.

Suplementët
Zinku është një nga mineralet më të mira për organizmin.

Pavarësisht mungesës së studimeve shkencore, zinku së fundmi ka marrë shumë vëmendje në betejën kundër simptomave të COVID-19.

Ai rekomandohet të merret kryesisht në formën e karameleve kundër të ftohurës disa herë në ditë.

Vitamina C është e një rëndësie të veçantë sepse mbështet aktivitetin e qelizave të sistemit imunitar.

Veç frutave, këtë vitaminë e gjeni edhe tek xhenxhefili i cili funksionon kundër virozave normale por edhe fuqizon imunitetin dhe qetëson stomakun.

Termometri
Termometri nuk duhet të mungojë në shtëpinë tuaj, sepse duhet të masni temperaturën dy herë në ditë.

Përveç këtyre gjërave thelbësore, sigurohuni që të keni mjaftueshëm doreza, maska, kartpeceta, solucione pastrimi dhe disinfektimi të shtëpisë, çarçafë dhe ndërresa, të cilat në rast infeksioni, duhet që jo vetëm t’i ndërroni shpesh por edhe t’i lani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat