Nëse vuani nga pagjumësia dhe stresi, keni më shumë gjasa të infektoheni me Covid-19

Shëndetësia

Nëse vuani nga pagjumësia dhe stresi, keni më shumë gjasa të infektoheni me Covid-19

Më: 23 mars 2021 Në ora: 23:40
Foto ilustrim

Njerëzit që kanë pagjumësi ose janë duke përjetuar kollaps nga stresi, kanë më shumë gjasa të kontraktohen me COVID-19, sugjeron një studim i ri.

Studiuesit zbuluan se për çdo orë shtesë të gjumit, shanset për tu infektuar me koronavirus u ulën me 12 përqind.

Për më tepër, ata që përjetojnë stres të përditshëm nga puna, kishin më shumë se dy herë më shumë gjasa të sëmuren me virusin.

Ekipi, i udhëhequr nga Shkolla e Shëndetit Publik të Universitetit Johns Hopkins Bloomberg, në Baltimore, Maryland, beson se këto kushte dobësojnë sistemin imunitar, gjë që rezultojnë të rrisin ndjeshmërinë ndaj sëmundjeve siç është COVID-19.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat