Bananet rrisin fertilitetin te meshkujt

Shëndetësia

Bananet rrisin fertilitetin te meshkujt

Më: 27 mars 2021 Në ora: 07:50
Bananet

Një urolog në Singapor ka zbuluar se fertiliteti mund të shtohet duke ngrënë banane çdo tri ditë.

Bananet përmbajnë magnez, vitaminë A, B1, C dhe proteina, aminoacid L-argininë dhe L-karnitinë, substanca që mund të përmirësojnë dhe mund të stimulojnë prodhimin e spermatozoidëve.

Të nevojshme mund të jenë edhe drithërat, perimet dhe sallatat jeshile, bizelet, mishi pa yndyrë, si dhe ushqime që përmbajnë vitaminë D, si qumështi dhe salmoni.

Sipas urologut mundësia për t’u bërë baba shtohet edhe më shumë nëse nuk pini alkool dhe hiqni dorë nga duhani, pasi heqja dorë nga këto vese ju ndihmon të largoni stresin.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat