5 arsyet që fshihen prapa dhimbjes së gjirit

Shëndetësia

5 arsyet që fshihen prapa dhimbjes së gjirit

Më: 13 prill 2021 Në ora: 12:44
Foto ilustrim

Dhimbja e gjirit, përbën gati gjysmën e të gjitha ankesave që lidhen me gjoksin. Sidoqoftë, para se të dilni në përfundime të tmerrshme, si kanceri i gjirit! Ju lutemi lexoni këtë.

Nëse vuani nga dhimbja ose ndjeshmëria e shtuar ndaj prekjes ose presionit në njërin ose të dy gjinjtë tuaj, ne mund të kuptojmë se ndoshta jeni të tmerruar dhe po imagjinoni më të keqen. Vetëm dhimbja e gjirit nuk është zakonisht një tregues i kancerit të gjirit; dhe, sipas ekspertëve, ka shumë më shumë të ngjarë që gjinjtë e butë dhembës të shkaktohen nga diçka tjetër.

Më poshtë janë 5 arsye shumë të mundshme pse po përjetoni dhimbje, apo edhe ndjeshmëri të shtuar, në gjinjtë tuaj:

1. MASTITI

Mastiti është një infeksion i indit të gjirit që çon në inflamacion, d.m.th, ënjtje dhe skuqje jonormale të gjinjve. Në shumicën e rasteve është si rezultat i një infeksioni të kanaleve të gjirit të një gruaje dhe ndodh tek nënat që janë në gji. Ndërsa ushqeni me gji, bakteret që qëndrojnë brenda gojës së foshnjës mund të hyjnë në gjinjtë e një gruaje përmes thithës të saj.

Përveç dhimbjes së gjirit, mastiti mund të çojë gjithashtu në simptoma të tilla si:

Siklet i përgjithshëm në gjinj.

Ethet me temperaturë 38.3 C ose më shumë.

Të dridhura, lodhje ose gjendje e keqe.

Lëkura e ngrohtë ose e kuqe e gjirit.

Rrjedhja e thithave është gjithashtu i zakonshëm.

Nëse nuk trajtohet, mastiti mund të çojë në formimin e një abscesi. Pasi të diagnostikohet, mjeku juaj mund të përshkruajë antibiotikë (për infeksionin) dhe NSAID (për dhimbjen, ënjtjen dhe ethet).

2. FIBROMA

Gjetja e një gunge në gjoksin tuaj mund të jetë e tmerrshme. Sidoqoftë, jo të gjitha tumoret dhe gungat ndodhin që të jenë kancerogjene. Një tumor i tillë beninj quhet fibromë. Më së shpeshti zbulohet te gratë nën moshën 30 vjeç.

Fibromat janë shumë të vogla, por ndihen të ndryshme nga indet përreth gjirit. Kufijtë e tyre janë të përcaktuar qartë dhe ato mund të lëvizen nën lëkurë. Ato ndihen si mermerë të vegjël dhe mund të kenë një ndjesi gome. Ndërsa shkaku i saktë i fibromave nuk dihet plotësisht, hormoni ‘estrogjen’ është menduar të luajë një rol në gjenezën dhe zhvillimin e këtyre tumoreve beninje. Për më tepër, përdorimi i kontraceptivëve oralë në gratë nën moshën 20 vjeç ka qenë gjithashtu i lidhur me një rrezik më të lartë të zhvillimit të fibromave.

Këto tumore beninje mund të rriten, veçanërisht nëse jeni shtatzënë. Sapo të arrijnë menopauzën, gratë shpesh raportojnë që fibromat tkurren. Është plotësisht e mundur që fibomat të zgjidhen spontanisht nga vetvetja. Ndonjëherë, nëse janë në shkallë më të gjerë, mund të kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale.

3. CISTET

Një cist në gjirin e dikujt mund të ndihet si një gungë, por në të vërtetë mund të jetë një qeskë e vogël dhe zakonisht e padëmshme që ndodhet në indin tuaj të gjirit, e cila në të vërtetë është e mbushur me lëng dhe jo me qeliza kancerogjene.

Ato mund të gjenden në njërin ose të dy gjinjtë dhe gjithashtu mund të paraqiten me shenja dhe simptoma të tilla si:

Ndjeshmëri e gjirit ose dhimbje në rajonin e kistit të gjirit.

Rrjedhja e gjinjëve që mund të jetë lëng i pastër, me ngjyrë kashte ose edhe kafe e errët.

Një gungë e lëmuar dhe lehtësisht e lëvizshme me kufij ose skaje të dallueshme (që nënkupton një natyrë beninje).

Ndryshimet në ndjeshmërinë e gjirit dhe madhësinë e gungës me ciklin tuaj menstrual.

Cistet e thjeshta të gjirit që janë të mbushura me lëng zakonisht konfirmohen në eko dhe rrallë kërkojnë ndonjë trajtim. Nëse simptomat tuaja janë të forta, mjeku juaj mund t’ju përshkruajë terapinë hormonale. Kirurgjia rekomandohet në raste të rralla.

4. CIKLI MENSTRUAL

Dhimbja ciklike e gjirit, d.m.th dhimbja që vjen dhe shkon me ciklet tuaja mujore, është shkaku më i zakonshëm për mastalgji. Kjo simptomë është pjesë e një grupi simptomash, të cilat së bashku quhen sindromë premenstruale ose PMS.

Zakonisht gjenerohet tek gratë për shkak të luhatjeve normale mujore të hormoneve dhe përgjithësisht kjo dhimbje ndodh tek të dy gjinjtë. Estrogjeni do të shkaktojë zmadhimin e kanaleve të gjirit ndërsa progesteroni do të bëjë që gjëndrat e qumështit të fryhen – të dyja ngjarjet çojnë në gjinj të butë. Gratë që vuajnë nga dhimbja e shkaktuar nga menstruacionet shpesh e përshkruajnë atë si hidhërim ose peshë të gjinjve që rrezatohen në krah dhe sqetull.

Në përgjithësi, kjo dhimbje është më e fortë menjëherë para ciklit menstrual të një gruaje dhe shpesh do të pushojë pasi të përfundojë cikli. Ndodh më së shpeshti tek gratë më të reja dhe zakonisht zhduket rreth menopauzës.

5. DIETA

Dieta juaj fare mirë mund të jetë fajtore për dhimbjen e gjirit. Ushqimet e pasura me natrium, kafeinë ose ato që kanë një përmbajtje të lartë yndyre janë shembuj perfekt.

Ushqime të tjera ndaj të cilave duhet të tregoni kujdes përfshijnë:

Kikirikë, arra, bajame dhe ushqime të tjera të thata

Çaj i zi, çaj jeshil, sode dhe pije të tjera me kafeinë

Çokollatë

Melmesat e përpunuara ose salcat

Patate të skuqura ose kokoshka

Mish i kuq dhe suxhuk

Nëse nuk jeni këshilluar ende me një mjek dhe pavarësisht se keni kufizuar konsumin e ushqimeve të sipërpërmendura dhe dhimbja juaj në gji vazhdon ende, ju lutemi bëni menjëherë një ekzaminim mjekësor.

Gjithashtu, nëse keni përjetuar dhimbje të shpeshta ose të forta të gjirit ose një gungë e gjirit është rritur ose ndryshuar, ju lutemi këshillohuni menjëherë me një mjek.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat