Simptomat e ciklit menstrual që asnjëherë nuk duhet t’i injoroni

Shëndetësia

Simptomat e ciklit menstrual që asnjëherë nuk duhet t’i injoroni

Më: 13 prill 2021 Në ora: 18:43
Ilustrim

Secili trup është një botë më vete. Çdo cikël menstrual, qëndrueshmëria, sasia e rrjedhjes dhe dhimbja ndryshon nga njëri cikël në tjetrin dhe nga një grua në tjetrën. Sidoqoftë, ne të gjithë jemi qenie njerëzore dhe ka disa simptoma që mjekësia thotë se nuk duhet t’i injoroni.

Kapërcimi i një cikli

Mund të jetë një bekim që nuk keni cikël mestrual këtë muaj sepse jeni shtatzënë. Sidoqoftë, ka shkaqe të tjera për të mos keni menstruacione, si p.sh.

Humbje e konsiderueshme e peshës – trupi ka nevojë për yndyrë për të prodhuar hormone

Gjatë ushtrimit

Përdorimi i vazhdueshëm i pilulave të kontrollit të lindjes

Stresi ekstrem

Sindroma e vezoreve policistike

Perimenopauza – kjo mund të ndodhë nëse jeni mbi të 40-at dhe periudha e menopauzës është shumë afër

Cikle anormalisht të shkurtra ose të gjata

Një cikël normal është midis 2-7 ditëve. Çdo gjë nën ose mbi atë kufi është padyshim diçka që duhet ta kontrolloni me mjekun tuaj.

Gjakderdhje e rëndë

Siç e përmendëm, rrjedha menstruale ndryshon në secilin cikël. Por, ka një emër mjekësor për një cikël të tejmbushur – menorrhagia. Së bashku me tejmbushjen, simptomat janë gulçim, lodhje ose anemi. Nëse keni vezore olikistike, polipe ose mioma, çrregullime të gjakderdhjes, kancer ose endomertriozë, ky mund të jetë shkaku. Këto janë probleme që duhet të diagnostikohen me ndihmën e mjekut tuaj. Dhe nëse jeni shtatzënë, konsultohuni me mjekun tuaj, sepse mund të vijnë komplikime të mëdha.

Dhimbje në gjinjtë tuaj

Gjatë ciklit menstrual ose edhe para fillimit të tij, dhimbja e gjirit mund të rritet. Përsëri, hormonet janë fajtorë për këtë. Por sidoqoftë, nëse dhimbja nuk përkon gjithmonë me ciklin tuaj menstrual, duhet të caktoni një takim me mjekun tuaj.

Të vjella ose diarre

Nëse jeni në mesin e grave që nuk e kanë provuar kurrë këtë, jeni me fat. Shumica e grave i përjetojnë edhe këto simptoma. Për të qenë më të saktë, 65% e të gjitha grave. Sidoqoftë, nëse kjo nuk është normale për ju dhe sapo keni filluar ta përjetoni me ciklin tuaj menstrual, duhet të vizitoni mjekun tuaj sepse kjo mund të jetë gjithashtu tregues i PID ose problemi të ngjashëm mjekësor.

Gjakderdhje midis cikleve

Është diçka që nuk duhet ta neglizhoni kurrë! Më poshtë jepen disa shkaqe që mund ta bëjnë trupin juaj të rrjedhë gjak edhe nëse cikli juaj menstrual nuk ka filluar:

Klamidia, gonorrea dhe sëmundjet seksuale të ngjashme

Sindroma e vezoreve policistike

Kanceri i qafës së mitrës, vezoreve ose mitrës

Polipet ose fibromat e mitrës

Aborti spontan

Nëse trupi juaj thjesht nuk ndihet mirë, shkoni tek një mjek, sepse shëndeti i sistemit riprodhues është një nga gjërat më të rëndësishme për të cilat duhet të kujdeset një grua, edhe nëse nuk planifikoni të lindni më.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat