Si të shplodhni sytë nëse punoni me orë të gjata në kompjuter

Shëndetësia

Si të shplodhni sytë nëse punoni me orë të gjata në kompjuter

Më: 13 prill 2021 Në ora: 19:29
Ilustrim

Me rutinën e re për shumicën që përfshin edhe punën nga shtëpia para një kompjuteri, fryrja e syve është një nga gjërat e para që vëreni në fytyrën tuaj.

Me ushqimin e duhur dhe konsumimi i sasive të mëdha të ujit nuk mjafton, shikoni se çfarë tjetër mund të bëni për të marrë një pamje të relaksuar dhe të ndritshme.

Përdorni aloe

Një material magjik natyral që shumica prej nesh duhet të ketë në shtëpinë tonë është aloe vera, e cila bën fjalë për fjalë për mrekulli. E mbushur me përfitime për lëkurën, është një bimë e fuqishme me veti anti-inflamatore, antiseptike dhe në të njëjtën kohë, hidratuese, e cila e lë lëkurën të butë, duke e bërë atë të duket rrezatuese dhe e shëndetshme.

Merrni atë në formë xheli ose aplikojeni direkt nga gjethet e bimës nën sy, duke e përdorur atë si një krem ​​për sytë vetëm për disa ditë.

Thuaj po trukut me lugë

Vendosni kështu një lugë nga një natë më parë në frigorifer dhe posa të keni mbaruar punën në kompjuter, lagni pak zonën poshtë syve, në mënyrë që luga e ftohtë të mos ngjitet në lëkurën tuaj. Pastaj vendoseni lugën e ftohtë në zonën e ndjeshme dhe të pikëlluar poshtë syve për disa minuta. Mund të jetë një nga truket më të vjetra dhe më të pakohë, megjithatë, teknika e lugës për qetësimin e zonës poshtë syve është aq efektive sa rekomandohet edhe nga dermatologu i të famshëmve, Dr. Brandt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat