Ky është ilaçi që mund të shpëtojë botën nga pandemia

Shëndetësia

Ky është ilaçi që mund të shpëtojë botën nga pandemia

Më: 11 maj 2021 Në ora: 17:53
Foto ilustrim

Një studim i realizuar nga një grup shkëncetarësh dhe i analizuar të paktën në 18 raste klinike ka zbuluar se përdorimi i një ilaçi për shërimin nga parazitët, i quajtur Ivermektina, mund t’i japë fund pandemisë Covid-19.

Ky studim është udhëhequr nga Dr.Kory dhe u përqendrua në analizën e 27 provave klinike të kontrolluara, të disponueshme deri në janar të 2021, ku vlen të përmendet se 15 prej këtyre provave ishin të kontrolluara rastësisht, një metodë kjo e preferuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), Instituti Kombëtar i Shëndetit i SHBA-së dhe Agjencia Evropiane e Barnave.

Sipas këtij studimi mbi përdorimin e Ivermektinës në trajtimin e Covid-19, ekspertët kanë zbuluar një ulje të konsiderueshme të vdekshmërisë dhe kohës së rimëkëmbjes të të prekurve.

Për më tepër, studimi vëren se rreziku i prekjes nga Covid-19 zvogëlohet ndjeshëm përmes përdorimit të invermektinës në baza të rregullta.

Vlen të theksohet se muajt e fundit kanë dalë edhe disa studime të tjera që sugjerojnë se ky ilaç mund të jetë i dobishëm në trajtimin e Covid-19, edhe pse OBSH dhe PAHO nuk e kanë aprovuar ende përdorimin e tij për trajtimin e këtij virusi.

Prandaj, ky kërkim tregon se Invermektina, një ilaç i përdorur për trajtimin e parazitëve, mund të jetë një mjekim efektiv për trajtimin ndaj këtij virusi.

Ky është studimi më i madh i realizuar deri më sot për sa i përket efikasitetit të këtij ilaçi antiparazit në trajtimin e sëmundjes së shkaktuar nga virusi SARS-CoV-2.

Ky hulumtim i ri doli nga analiza e të dhënave nga studime të ndryshme klinike, in vitro, kafshësh dhe të jetës së përditshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat