Mungesa e vizitave në parkueri gjatë pandemisë mund të ketë bërë të mos vëreni këtë shqetësim të mundshëm shëndetësor

Shëndetësia

Mungesa e vizitave në parkueri gjatë pandemisë mund të ketë bërë të mos vëreni këtë shqetësim të mundshëm shëndetësor

Më: 16 maj 2021 Në ora: 11:36
Foto ilustrim

Ju mund të pëlqeni shkuarjen në sallonin e flokëve për t’u përkëdhelur dhe për të biseduar me stilistin tuaj për një ose dy orë.

Sidoqoftë, e dini se floktari juaj gjithashtu luan një rol kritik në shëndetin tuaj? Rezulton se stilisti juaj shpesh është i vetmi person që ju hedh një vështrim më të afërt në kokën tuaj – dhe ai ose ajo mund të jetë edhe i pari që zbulon kancerin e mundshëm të lëkurës në lëkurën tuaj të kokës.

Një grua me emrin Caitlin Jones mësoi se sa i rëndësishëm është ajo vizitë e rregullt në sallon pasi burri i saj, i cili është më i gjatë se ajo, vuri re një nishan të çuditshëm në lëkurën e kokës një ditë që dukej jashtëzakonisht i madh.

Pasi dëgjoi paralajmërimin e burrit të saj dhe vizitoi dermatologun e saj, Jones mësoi se nishani në kokën së saj ishte melanoma, një nga format më serioze të kancerit të lëkurës dhe iu nënshtrua trajtimit.

Për fat të mirë, operacioni i Jones ishte i suksesshëm dhe ajo është në rrugën e rimëkëmbjes, por historia e saj është një kujtesë e rëndësishme gjatë muajve të pranverës dhe verës me diell për të marrë masa paraprake kur bëhet fjalë për kujdesin për lëkurën tuaj, si dhe ri-aplikimi i kremit kundër diellit dhe vendosja e një kapele për tu mbrojtur nga rrezatimi UV.

Veçanërisht, të gjithë kemi një tendencë të harrojmë se vendet në trupat tanë si veshët mund të digjen. Duke marrë parasysh që kanceri i lëkurës është lloji më i zakonshëm i kancerit, nuk duhet të lihet pas dore kujdesi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat